Dnes jsem se rozhodl pro porovnání dvou předních výrobců outdoorových lahví a sice evropskou jedničku Sigg a v americe naprosto nejrozšířenější Nalgene. Ať už jste šťastnými majiteli jedné z uvedených či teprve hledáte svou vyvolenou, následující srovnání byste určitě minout neměli.
Nalgene
Polykarbonátové lahve značky Nalgene doposud velmi populární, ať už pro jejich vzhled či odolnost si dozajista vydobily své renomé v usa. Ať zde máte tetičku, sourozence či strýčka, oni všichni ji už dozajista mají. Není se taky čemu divit, jde o láhev, na kterou stačí definice jednou větou: "vydrží všechno a je kůl". Možná, že by z této části recenze i vzešla pohádka s dobrým koncem, nebýt jedné zásadní zprávy, která pěkně zatřásla s pověstí Nalgene.
Věřte, že nevařím z vody když vám řeknu, že některé láhve od Nalgene, jsou dnes stahovány z obchodů. Důvodem je, že jedna z příměsí tak fešného materiálu jako polykarbonát, je bisphenol-A (BPA), který jak národní toxikologická zpráva kanadské vlády uvádí je škodlivý lidskému organismu. Testy ukázali, že výsledkem je narušení hormonálního systému, o tom jestli je rakovinotvorný se zatím ještě vedou spory. Kanda je tak první zemí, která vyslovila jasný zákaz dovozu nejprve dětských lahví Nalgene a nyní se ještě hodlá zákaz rozšířit na veškeré nádoby a kontejnery sloužící k přepravě jídla či pití, obsahující BPA.
Výsledky jsou z 18.4.2008 a společnost Nalgene stahuje všechny lahve vyrobené s příměsí BPA z obchodů a nahrazuje je novými BPA–free alternativami. Tento spor už se ovšem táhne nějaký ten rok, takže nepanikařte pokud jste třeba před rokem či dvěma koupili novou Nalgene, už v té době se totiž dávno vedly spory a Nalgene už tehdy začala mlčky s převedením části výroby na BPA-free lahve, ne-li již dávno před tím. Každopádně záleží na vás jestli jim ještě napodruhé uvěříte. Ale i kdyby náhodou ano, ještě mě nechte dokončit pár faktů:
Plusy:
* nerozbitná (šrámy ovšem zůstanou)
* cena; je tak 2x až 3x levnější než sigg
* pěkný design, ovšem zůstává pouze u barev či log na zakázku
* širší hrdlo, vymývání či plnění ledem se se Siggem nedá srovnávat
Mínusy:
* voda z nalgene má příchuť po plastu po dlouhodobém a častějším užívání
* horší izolační vlastnosti (studený nápoj v nalgene rychleji zteplá)
* je průhledná, po delší době na slunci tak přidává vodě nepříjemou pachuť
* váží 180 g; je proto o 20% těžší než Sigg (obě váženy s uzávěry)
Osobně bych tuto značku již vůbec nedoporučoval, ale pokud ještě mate v sobě drobet pochybností, doporučuji pročíst si pár informací na oficiálních stránkách Nalgene. Firma samotná se ohání výsledky z amerických, německých i japonských laboratoří, kde testování jejich BPA produktů dopadlo v pořádku a důvodem přechodu na BPA-free výrobky je tak pouze pro uspokojení zákazníka a odvanutí všech pochybností. Sami uvádí, že nevidí problem v používání či další výrobě těchto výrobků, ale přesto se rozhodli přejít od polykarbonátových lahví na Eastman Tritan™ copolyester. Nové výrobky Nalgene by tak měly být vyráběny z BPA-free materiálů jako právě coplyerter, HDPE, PP, LDPE a PET. Nevím jak vy, ale já už do plastu nejdu.
Sigg
A teď se podíváme na lahve Sigg. Stejně jako Nalgene začal Sigg bombardovat nejprve domácí (evropský) a nyní již americký trh svými outdoorovými (ale nejen outdoorovými) lahvemi. Zdá se že zvolil stejnou počáteční strategii jako Nalgene a útočí na osobytost kupujících. Výběr designu lahve je tak kapitola sama pro sebe. V nabídce je toho opravdu hodně, od klasických barev, přez různě stínované či osobité motivy, které teprve tvrdí muziku, tam kde Nalgene stěží sbírá dech. Jste-li rocker, militantní pošuk či jen máte slabost pro růžovou, věřte že Sigg vás nezklame (pozn. autora: hodně obchodů má většinou stejný základ ale zbytek nabídky designů se jinak mnohdy liší, takže kdo hledá najde tu pravou).
Další perličkou, kterou se Sigg pišní na svých stránkách, je nerozbitnost. V roce 2006 provedl magazín Backpacker test pěti předních výrobců lahví, kde na všechny flašky stříleli z 50 kilového děla nabytého golfovými míčky. Sigg vyšel z tohoto testu jako jednoznačný vítěz. Láhev byla samozřejmě pokroucená, promačkaná, ale důležité je, že vydržela zatímco ostatní se honosily díramy či se rozprskly jako vejce.
Jak jsem již nahoře psal, jsem dlouhodobým vlastníkem obou typů lahví a budeme-li mluvit o příchuti tak mezi Sigg a Nalgene je opravdu naprosto propastný rozdíl (po opravdu deeelším užívání). Nechápu jak jsem vůbec mohl z Nalgene pít. Pachuť je pro Nalgene typická. Sigg je v tomhle naprosto bez problémů, dokonce i když zapomenete vodu ve flašce třeba týden, stále je to voda pitná a bez ocasu. U Nalgene bych vodu po týdnu nedoporučil už ani na kytky.
A teď něco z technického soudku. Sigg se vyrábí z jednoho kusu hliníku. Není tedy nikde slepovaná, svařovaná či kdoví co ještě, její vnitřní povrch je pak potažen speciální vrstvou, která zaručuje plnohodnotnou přívětivost a neutralitu pro lidský organismus. Uzávěr je sice plastový, ale Sigg garantuje naprostou nezávadnost. Sice z toho nejsem úplně unešenej, ale určitě mají daleko víc mé důvěry než Nalgene. Zajímavostí jsou pak různé druhy uzávěrů, které pasují na všechny typy a velikosti lahví Sigg. Můžete je tak střídat podle toho jestli třeba dete na sport, nebo na trek, nebo proste jen do školy či do práce.
Samozřejmostí u Sigg je pak těsnost, když láhev uzavřete můžete ji obracet, převracet a je to furt v pohodě. U Nalgene abyste zaručili těsnost musíte víčko opravdu poctivě utáhnout a vaše přítelkyně vás budou neustále otravovat, abyste jim láhev poté otevřeli. Víčka jsou u Siggu také lépe řešená, já dávám přednost typu „s dírou" (viz foto), které nejen že není problém otevřít, ale také se perfektně nosí na prstu.
Užší hrdlo Siggu je možná důvod k zamyšlení, jak to bude s čištěním láhve. Já tento problém nemám, protože ve svém siggu přenáším pouze čistou vodu, kde stačí jen vypláchnout tekoucí vodou a jede se dál. Není ale problém dokoupit speciální kartáček či čistící tablety stejné značky, které vám tento problém zdatně vyřeší. Fakty o Siggu jsou následující:
Plusy:
* vyrobena z jednoho kusu hliníku potaženého speciální vrstvou, která nic nepropouští.
* voda z lahve sigg je naprosto bez příchuti
* lepší izolační vlastnosti než Nalgene
* není průhledná, obsah je tak chráněn před slunečními paprsky
* váží 145 g - je tedy o 20% lehčí než Nalgene (obě váženy s uzávěry)
* dokonale nerozbitná (šrámy ovšem zůstanou)
* perfektní design, od barev až po osobytý personální design
Mínusy:
* 3x dražší než Nalgene (ale za kvalitu a vlastní zdraví si člověk rád připlatí)
* užší hrdlo, plnění ledem je tragédie; vymývání je ok, pokud máte tablety a kartáček
Takže si to pěkně na konec srováme. Na jednu stranu tady máme společnost, která krmila veřejnost plastikovými lahvemi označovanými za „bezpečné" už od sedmdesátých let, které nyní mají alarmující zákaz prodeje v kanadě (prozatím jen v Kanadě) a nebo si trošku připlatíme a získame opravdu kvalitní, ale hlavně zdravotně nezávadné švýcarské lahve Sigg, které vám vydrží řadu let. Za sebe musím říct, že mám v této věci více než jasno, hawk.