Z Bouzova na Javoříčské jeskyně a zpět - celodenní výlet spojený s prohlídkou hradu a jeskyní

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

bouzovZvlněná krajina poblíž romantického hradu Bouzova nese jeho název. Bouzovská vrchovina. Tento poměrně krátký, bezmála dvanáctikilometrový okružní výlet vás provede její částí a navštíví i jeskyně v okolí obce Javoříčko. 

Z vesnice Bouzova od rozcestníku vyrazíme po žluté turistické značce přes Blažov a Kadeřín. V Kadeříně se dáme na modrou, odkud dojdeme ke Zkamenělému zámku.

Hrad Bouzov
http://www.hrad-bouzov.cz/
Ve zvlněné a lesnaté krajině poblíž Litovle, vládne krajině romantický hrad Bouzov. Vznikl na počátku 14. století a poté během následujících staletí změnil několikrát majitele. Koncem 17. století získal hrad řád německých rytířů, ale ti neprováděli údržbu hradu po dalších dvěstě let. Podle pravděpodobných záznamů se tu narodil i král Jiří z Poděbrad

Až koncem devatenáctého století byl z rozhodnutí velmistra řádu, arcivévody Evžena Habsburského, hrad přestavěn ve stylu německé pozdní gotiky. Právě díky tomu získal hrad nespočet věžiček a výstupků, které mu dodávají jeho romantický vzhled. Ty působí mezi našimi ostatními hrady poněkud cizokrajně a proto je hrad oblíbenou a navštěvovanou destinací. Dominantami interiéru jsou prostorný Rytířský sál, sloužící jako shromaždiště příslušníků řádu a poté ložnice samotného velmistra.

Zámek nezůstal opomenut ani filmaři. Můžete jej vidět v pohádce Zdeňka Trošky - O létajícím ševci a také v italské pohádce o princezně Fantaghiro.

Zkamenělý zámek
Zhruba kilometr a půl od komplexu Javoříčských jeskyní leží vysoká vápencová skála se skalní branou, nazývaná Zkamenělý zámek. Původně na ní stával malý hrádek Bránky, který zanikl na konci 13. století, kdy jeho obrannou úlohu převzal nedaleký hrad Bouzov.

Javoříčské jeskyně
http://www.caves.cz/cz/jeskyne/javoricske-jeskyne/
Systém Javoříčských jeskyní je komplikované bludiště chodeb, propastí a dómů, vytvořených potokem Špraněk, který se zařezával do zdejšího vápence. Ze zhruba tří a půl kilometru známých chodeb je veřejnosti přístupna téměř čtvrtina. Jeskyně jsou velmi krásné, díky bohaté a rozmanité krápníkové výzdobě, obzvláště v dómu Gigantů a v Suťovém dómu. Místním unikátem více než dvoumetrová krápníková záclona.

Charakteristika:
Turistika ve zvlněné krajině, trasa prakticky pořád stoupá nebo klesá, fyzicky středně náročné.

Trasa:
Bouzov - Blažov - Kadeřín - Zkamenělý zámek - Javoříčské jeskyně - Javoříčko - Nad Špraňkem - Bouzov

Okruh: Ano

Jak se dostat na začátek a konec turistické trasy:
Do vesnice Bouzova, kde okruh začíná a kde stojí stejnojmenný hrad, se dostanete pouze autem a autobusem. Cesta autobusem z Litovle trvá zhruba 35 minut a a autobus jezdí i o víkendech. Lze tedy výlet naplánovat i s použítím veřejné dopravy.

Čas: 3-4 h (bez prohlídky hradu a jeskyní, s prohlídkami vám to dá na celý den)

Převýšení: 131 m (celkem na trase nastoupáno 346 metrů)

Vzdálenost: 12 km

Občerstvení:
Restaurace v Bouzově a Javoříčku.

Kdy vyrazit:
Kdykoliv, ovšem je potřeba vzít v úvahu otevírací hodiny hradu a jeskyní.

Rezervace a poplatky:
Poplatky za vstup na hrad Bouzov a do jeskyní

Podrobný rozpis trasy:
Bouzov - Blažov - Kadeřín ..... po žluté
Kadeřín - Zkamenělý zámek - Javoříčské jeskyně - Javoříčko - Nad Špraňkem - Bouzov .... po modré