View Larger Map [3]
[4]Oblast horkých pramenů Hveravellir leží v centru Islandu na vysočině Kjölur, poblíž okraje lávových polí Kjalhraun. Pokud pojedete napříč islandem po cestě Kjalvegur, budete dlouhé hodiny řídit po prašném povrchu přes velmi neúrodné a pusté pláně. Za dob koní, kdy auta byla ještě hudbou vzdálené budoucnosti, byla cesta směrována západním směrem, blíže k ledovci Langjökull, protože voda pocházející z ledovce zabezpečovala bujnější vegetaci a tedy i "palivo" pro tehdejší dopravní prostředek.
A tudy právě vede turistická stezka, po které se vypravíme. Přestože trasa nabízí podobně překrásné výhledy jako slavnější islandský trek Laugavegur, není tolik frekventovaná a oproti Laugaveguru je plošší. Nezáleží, jestli začnete v Hvítárnes nebo v Hveravellir, nicméně zde je popsána varianta, která začíná u horkých pramenů Hveravellir.
Charakteristika:
Třídenní trek, nikterak obtížný, který vede divukrásnou přírodou vnitrozemí Islandu.
Trasa:
Hveravellir – Þjófadalir – Þverbrekknamúli - Hvítánes
Okruh: Ne
Doprava:
Na oba dva konce treku zajíždí autobus.
Bližší informace lze získat na:
http://www.nat.is/travelguideeng/bus_stop_the_real_icelandic.htm [5]
Čas: 3 dní
Převýšení: 300 m
Vzdálenost: 40 km
Ubytování:
V chatách a ve stanech poblíž chat, nicméně mimo Hveravellir je možné stanovat kdekoliv.
Kdy vyrazit:
Červen - září
Rezervace a poplatky
Poplatky nejsou, nutná je pouze případná rezervace chaty v Hveravelliru.
Itinerar den po dni:
1. den: Hveravellir-Þjófadalir
Vzdálenost: 12 km
Doba chůze: 4-5 h
V Hveravellir stojí dvě turistické chaty (66 osob, GPS 64 ° 51,910 až 19 ° 33.150), poblíž kterých se nachází geotermální oblast plná horkých pramenů a samozřejmě i bazén s přírodní horkou vodou, ve kterém se prostě musíte vykoupat. Poté co opustíme Hveravellir, budeme směřovat jihozápadním směrem, až přijdeme k údolí Sóleyjardalir. Odtud pokračujeme jižně na hřeben Þröskuldur, který je východně od údolí Þjófadalir. Z hřebene je to už jen kousek k turistické chatě postavené v roce 1939 (12 osob, GPS 64°48.900 - 19°42.510). Název "Þjófadalir" znamená údolí zlodějů a stará legenda, která se k tomuto místu váže zmiňuje psance, který se údajně v této oblasti, velmi bohaté na vegetaci, ukrýval.
2. den: Þjófadalir-Þverbrekknamúli.
Vzdálenost: 13 km
Doba chůze: 4-5 h
Nyní zamíříme jihozápadním směrem a opustíme údolí. Budeme pokračovat podél lávových polí Kjalhraun s řekou Fúlakvísl po naší pravé pravici. Řeka působením zubu času vyhloubila ve ztuhlé lávě úzké koryto. Přejdeme malý most a zamíříme jižním směrem přes kopce, které jsou přes námi až k chatě Þverbrekknamúli (20 osob, GPS 64 ° 43,100 - 19 ° 36.860). Poměrně dost turistů zůstane na této chatě dvě noci a použije tak den navíc na výlety v okolí.
3. den: Þverbrekknamúli-Hvítánes
Vzdálenost: 14 km
Doba chůze: 4-5 h
Od chaty se vydáme na východ přes řeku Fúlakvísl, kterou překonáme po lávce a poté podle ní půjdeme jižním směrem až je shluku kopečků nazvaných Hrefnubúðir, po jejichž překonání zamíříme do chaty Hvítárnes (30 osob, GPS 64 ° 37,007 - 19 ° 45.394). Alternativní trasou je jít směrem ke Karlsdráttur, kde ledovec zasahuje do jezera Hvítárvatn a poté zamířit k chatě Hvítárnes. Pokud se vydáte touto cestou, bude na vás čekat brod přes řeku Fúlakvísl. Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, obě končí u chaty Hvítárnes
[6]
[7]
[8]
[9] [10]
[11]
[12]
[13]
[14]
[15]
Foto: Hveravellir, Island - TREKY.CZ