Střed Islandu

Trek Laugavegur (Landmannalaugar - Porsmork) – 4 dny duhovými horami uprostřed Islandu

Travnaté pláně IslanduLaugavegur je právem považován za jeden z nejhezčích treků na světě. Prochází duhovými horami, na jejichž úbočí vyvěrají sirné prameny a sopečná činnost je doslova a dopísmene cítit pod vašima nohama. I nás sem zavanula touha poznat jaké je trekování pustou a divokou severskou přírodou, touha po fotografiích neuvěřitelně barevných horských svahů a snad i poměřit se s pravým islandským počasím opravdu „na vlastní kůži“.

Trek Hveravellir - Hvítárnes (3 dny starou stezkou Kjalvegur)

Hveravellir_05.jpgOblast horkých pramenů Hveravellir leží v centru Islandu na vysočině Kjölur, poblíž okraje lávových polí Kjalhraun. Pokud pojedete napříč islandem po cestě Kjalvegur, budete dlouhé hodiny řídit po prašném povrchu přes velmi neúrodné a pusté pláně. Za dob koní, kdy auta byla ještě hudbou vzdálené budoucnosti, byla cesta směrována západním směrem, blíže k ledovci Langjökull, protože voda pocházející z ledovce zabezpečovala bujnější vegetaci a tedy i "palivo" pro tehdejší dopravní prostředek.

Výstup na sopku Hekla (1488 m) - islandskou bránu do pekla

Hekla_01Hekla je jedním z nejznámějších činných vulkánu na území islandu. Je také jednou ze dvou nejaktivnějších sopek na území tohoto ostrovního státu. Už od středověku je nazývána bránou do pekel, podle dávných islandských příběhů. Sopka eruptuje přibližně každých deset let. Výstup na tuto sopku, která ční daleko do kraje, není nic nerealizovatelného, ale pozor na počasí. Stejně jako všude na Isladu se bude rychle měnit a můžete zůstat uvězneni v mlze. Nicméně trasa je velmi dobře značená tyčemi se žlutými značkami, které jsou v suťoviscích velmi dobře vidět.

Syndikovat obsah