Jak přežít

Dezinfekce vody pomocí převaření

varicDezinfekce vody pomocí převaření není úplně nejrychlejším a nejdostupnějším nástrojem jak zničit bakteriální znečištění vody. Nicméně jde o jakýsi klasický postup dezinfekce, který nezlepšuje ani nezhoršuje senzorické vlastnosti vody a jde možná o poslední šanci jak vodu upravit. Jejím mínusem je především technická náročnost, nepraktičnost k přípravě většího objemu vody a závislost na dostatečném zdroji energie v terénu.

Jak přežít setkání s medvědem

grizzlyJak na medvěda? No přece rolničkou. Setkání s medvědem předejdete tím, že budete dělat hluk. Ti kdož tedy vyráží do grizzlyho teritorií, mají obvykle na batohu připevněnou rolničku, jejímž cinkáním upozorňují medvědy na svou přítomnost. Američtí správci parků proto s oblibou říkají, že druh medvěda zjistíte podle jeho trusu. Černý medvěd žere mršiny a bobule a proto vás právě bobule v jeho trusu upozorní. V trusu Grizzlyho jsou prostě ... rolničky.

Jak na opruzeniny

sudocremMožná patříte mezi ty šťastné a slovo "opruzeniny" jste slyšeli naposled v kolébce, když vám maminka zasypávala dětský zadeček. Pokud ale nejste superman tohoto typu, pak se obzvláště na vícedenních výpravách s opruzeninami budete téměř stoprocentně potkávat.

Ztracen v divočině - aneb co dělat, když se zůstanu sám a opuštěný uprostřed lesa ?

alone_in_the_natureKdyž byste se mě na tuto otázku zeptali před deseti lety, patrně bych pokrčil rameny a začal přemýšlet. Dnešní metropolitní člověk bez váhání vystřelí jasnou odpověď: "Vezmu mobil a zavolám, ne ?" a poklepe si vítězoslavně prstem na čelo. Ale ono se to úplně nutně nemusí odehrávat podle tohoto scénáře. Přece jenom existují místa, která na mapách mobilních operátorů nemívají zelenou barvu a pokud nevlastníte satelitní telefon, pak se odsud prostě nedovoláte. 

Efekt větru a mrazu - Windchill, proč když fouká vítr je větší zima

DSC_2137Už jste někdy měli na větrném treku pocit, že je větší zima než ve skutečnosti teploměr ukazuje ? Jestli ano tak jste se každopádně málo oblékli, nicméně navíc jste patrně zažili zkušenost takzvaného efektu Windchill. Pokud se vydáváte do Norska nebo na Island bude Vás to nepochybně zajímat, ale i vy, kteří občas vyrazíte na běžky nebo podzimní tůru, dozvíte se něco nového.

Jak přežít v potápějícím se autě

Island_3062Na to, abyste zakusili pocit hrůzy a sevření v potápějícím se autě, nemusíte nutně sjet z mostu, i když i takový případ jsem jednou viděl na vlastní oči. Povodně jsou dnes velmi častým jevem a představte si, že jedete po silnici, která vede do údolí a vy s ohlušujícím třesknutím vjedete do bystřiny na místě, kde býval most. Nebo pokud s terénním autem brodíte řeku a vezme vás proud do hlubších míst, než na jaká auto stačí. Ve skutečnosti stačí pouhého půl metru tekoucí vody, aby auto začalo plavat a pak ...

Obtížnost ferrat (Klettersteig) - zajištěných cest

Šlapání do kopce jednoho po čase přestane bavit a pokud jste dobrodružné povahy, budete se patrně pokoušet posunout své hranice dál. A jen o jeden krůček před vámi leží zajištěné cesty (via ferrata), které jsou v posledních letech velmi oblíbené. Nemusíte být horolezcem, abyste je mohli absolvovat.

Syndikovat obsah