Atacama

Valle de la Luna (Měsíční údolí) - na povrchu měsíce v poušti Atacama

Valle_de_la_Luna_15Měsíční Údolí, nebo také Valle de la Luna, jak je zdejšími obyvateli toto místo nazýváno je úchvatným, ale zároveň velmi nehostinným místem. Najdete jej zhruba 13 kilometrů od města San Pedra, turistické oázy v poušti.

Laguna Chaxa - blankytné jezírko uprostřed solné planiny pouště Atacama

Laguna_Chaxa_13Bizardní malé a modré jezero, které neustále bojuje o život s vyprahlou bílou plání, pokrytou tvrdou a popraskanou solnou krustou. Nad lagunou krouží skupiny plameňáků, zatímco jiné skupinky postávají na jedné noze uprostřed mělkého jezírka a svým dlouhým krkem loví potravu pod hladinou.

San Pedro de Atacama - oáza uprostřed nehostinné pouště

San PedroPodstatnou část území severního Chile zabírá vyprahlá krajina pouště Atacama. Místo dosti nezvyklé pro nás běžné evropské smrtelníky, ale hlavně také velmi suché. Je označována nejsušší pouští světa a obývána pouhými pěti procenty z celkového počtu obyvatel státu Chile. Na východním okraji terén pouště stoupá k Andám a vytváří tak náhorní plošinu Altipláno, která je se svými sopkami ozdobenými zasněženými vrcholy jedinečnou ozdobou „Velkého Severu“, tedy „El Norte Grande“, jak jej titulují chilané.

El Tatio – nejvýše položené gejzíry světa uprostřed pouště Atacama

El_Tatio_14.jpgVstáváme proti našemu zvyku velmi brzo. Pro některé z nás jsou čtyři ráno opravdu smrtící hodina. Z rozespalých tváří svých spolucestujících čtu rozmrzelost i vzrušení současně, neboť nás čeká návštěva nejvýše položené geotermální plošiny na světě. Gejzíry El Tatio, jak je nazývají místní se nacházejí v nadmořské výšce 4300 metrů.

Huberstone - těžařské město duchů uprostřed pouště Atacama

Humberstone_16.jpgHumberstone ve své době bylo velmi bohaté a vzkvétající město. Ne náhodou. Zdejší pouštní krajina je totiž bohatá na prvek, který byl až do poloviny minulého století naprosto nepostradatelný, na ledek. Pro kultivaci krajiny a rozvoj zemědělství představoval ledek nenahraditelnou látku, nezbytnou pro výrobu hnojiv. Chile se tak stalo nepostradatelným hráčem na trhu, kde si mohlo diktovat ceny.

Syndikovat obsah