Nízké Tatry

Na vrchol Ďurkové - náročná celodenní tůra s obrovským převýšením

durkovaAčkoliv je Ďurková vysoká "jen" 1750 metrů, můžete si být jisti, že vám tento vrchol nic nedá zdarma. Celkem sedmadvacet kilometrů s převýšením přes dvanáctset metrů, bude opravdu náročných a dlouhých. Pokud by vás přece jenom zastihlo špatné počasí na vrcholu, můžete z hřebene seběhnout na druhou stranu do Magurky.

Chopok a Dereše ze Srdiečka

Dereše patří k nejvyšším vrcholům Nízkých Tater. Najdete ho na hlavní hřebenové trase, západně od Chopoku a Ďumbieru. Pokud vyrazíte ze Srdiečka, lze tento vrchol navštívit společně s Chopkem. Trasa má navíc obrovskou výhodu v tom, že ji lze v pohodě zkrátit o celé dvě hodiny. Takže pokud se rozhodnete, že už toho máte dost, je možné sejít dolů.

Na Ďumbier a Chopok z Trangošky - dva nejpopulárnější vrcholy za osm hodin

dumbierTento středně dlouhý je poměrně dost populární. Ostatně proč ne? Za jeden den navštívíte to nejatraktivnější z celého hřebenu Nízkých Tater. Nejvyšší Ďumbier a třetí nejvyšší, nicméně nejpopulárnější, Chopok s  legendární Kamennou chatou pod jeho vrcholem. I když se dost zapotíte při počátečním výstupu, vězte, že nebudete litovat. Neskutečné pohledy na obě dvě strany pohoří a velmi chutný čaj s horských bylin v chatě pod Chopkom jsou lákadla, kterým lze jen těžko odolat.

Výstup na Chopok (2024 m) z Jasnej doliny

Chopok (2024 m) je druhým nejvyšším vrcholem Nízkých Tater.  Jeho poloha v hřebenu je mezi Konskou a Derešmi. Severní strana je velmi strmá, její část končí v kotli Lukové doliny, jižní svahy jsou pokryty balvanovými polemi. Chopok  je dostupný lanovkou z Demanovské doliny, od konce lanovky půjdete zhruba 30 minut k legendární Kamenné chatě pod Chopkom, která se nachází pod samotným vrcholem hory.

Výstup na Ďumbier (2043 m) z Liptovského Jána

Ďumbier (2043 m) je nejvyšším vrcholem Nízkých Tater a patrně i nejvíce navštěvovaným. Severní svah hory padá prudkými srázy do ledovcových kotlů, zatímco kamenité stráně jižní strany mírně klesají do Bystré doliny. Na svazích hory se dříve těžily různé železné rudy včetně zlata. Rezervace masivu Ďumbier je proto protkána těžebními štolami. Ze zástupců fauny tu můžeme narazit na kamzíky a sviště. Trasa z Liptovského Jána vás dovede na jeho vrchol, ale připravte se, že bude trvat okolo 12-ti hodin.

Syndikovat obsah