Z Adolfova na Cínovec - cyklotrasa po náhorní planině Krušných hor

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

Adolfov_03Typ kola: trekové; Vzdálenost: 26 km

Musím přiznat, okolí Adolfova se stalo mojí srdcovou záležitostí hned po první návštěvě. Najdete ho na  náhorní plošině prakticky na hraniční čáře s Německem. Adolfov svou polohou ukončuje východní hřeben Krušných hor. Výškové rozdíly tu nejsou velké, a tak přestože vede tato cyklotrasa po hřebeni, nečekejte žádné prudké stoupáky ani sjezdy.

A proč byste sem měli jezdit? Rozlehlé pláně lemované výraznými vrcholy Středohoří, občasně rozeseté větrné mlýny a překrásné výhledy z Komáří Hůrky. To všechno vám nabídne východní konec Krušných hor. 

Na vrcholu Komáří hůrky původně stávala zvonice, sloužící ke svolávání horníků z blízké Krupky. Dnes je na jejím místě hotel s vyhlídkovou věží a terasou. Komáří je také výrazná turistická atrakce, takže při pěkném počasí počítejte se shlukem turistů a cyklistů. Jinak je ovšem tento kout hor dost opuštěný a i to mu přidává na zajímavosti a kouzlu. Na vrchol Komáří hůrky se lze dostat i lanovkou, která jezdí celoročně z obce Bohosudov a vyveze vás i s kolem nebo běžkami.

Pokud jde o Cínovec, tak se bohužel nejedná ani o hezkou ani o malebnou vesničku. Casino, benzínové pumpy a obchody se sádrovými trpaslíky dokáží potlačit jakékoliv kouzlo. 

Profil:

adolfov_cinovec_profil 

Mapa (klikněte pro zvětšení):

adolfov_cinovec_mapa 

Charakteristika:
Nenáročný cyklovýlet na odpoledne. Vhodné pro celou rodinu. Neobsahuje žádné technické pasáže. 

Trasa:
Adolfov - Habartice - Fojtovice - Cínovec - Husův vrch (po cyklotrase č. 23)
Husův Vrch - Pod sedmi štíty - Komáří hůrka - Fojtovice (po cyklotrase č. 3010)
Fojtovice - Adolfov (návrat po cyklotrase 23)

Zajímavá místa podél trasy:
Rozhledna Komáří vížka - původní zvonice .... viz hlavní článek

Jak se tam dostat:
Do Adolfova se dostanete pouze autem. Nicméně okruh lze začít i na Cínovci nebo v Bohosudově a vyjet s kolem lanovkou na Komáří Hůrku.

Okruh: Ano

Občerstvení:
Na Cínovci je několik restaurací, nicméně nejlepší je pokračovat dál po cyklotrase č. 23 směrem na Zadní Cínovec  k restauraci u golfového hřiště. Na cyklisty tu jsou dobře připraveni. Poté se po stejné trase vrátíte zpět na rozcestí cyklotras 23 a 3010 a budete pokračovat po 3010 směrem na Komáří  hůrku, kde je další restaurace, i když poněkud dražší.

Přímo v Adolfově je celoročně otevřena horská chata Montana.

 

Adolfov_01 Adolfov_02 
Adolfov_05 Adolfov_06 
Adolfov_08Adolfov_04  Adolfov_07