Fotografování na cestách

Jak fotit na cestách - linie

Co takhle vyfotit si stín?Linie jsou jedním z nejsilnějších prvků, který ve výsledku ovlivňuje vnímání fotografie lidským okem. Už jste možná slyšeli o tom, že dobře udělaná fotka vás dokáže vtáhnout do sebe a máte pak pocit, jako kdybyste na daném místě stáli sami a ten vyfotografovaný pohled byl pohledem vašich vlastních očí. Ale jak na to?

Jak fotit na cestách - Vyplňte celou fotku

03C_1437A je to tady! Stojíte na jedinečném a působivém místě, které byste chtěli zachovat na fotografii buď pro své pozdější vzpomínky nebo pro publikum vašich fotografií. Vezmete širokoúhlý objektiv, nebo zkusíte odzoomovat, aby se vám povedlo dostat do fotky všechno. A přitom jste právě udělali obrovskou chybu. 

Jak fotit na cestách - Téma

Vitezna_10.jpgZkusili jste někdy fotografovat nějaký předmět nebo člověka opakovaně na střídajících se místech? Pokud ano, pak jste možná nevědomky vytvořili tématickou sérii. Téma, tedy něco co je na všech fotografiích série společné, propojuje snímky, které jsou nafocené v jiných místech, jiných časech nebo jiných prostředích. 

Jak fotit na cestách - pravidlo třetin při focení krajiny

DSC_9448.JPGJednou z největších chyb, které dělá naprostá většina lidí, když fotografuje krajinu, je umístění horizontu do středu fotky. Mají zřejmě pocit, že je to tak nějak správně symetrické a pro oko libé. Symetrické to snad je, ale jinak se jedná o jeden z největších omylů, kterého se při focení krajinky můžete dopustit.

Jak fotit na cestách - začínáme na sobě pracovat

Vodící linie dodají snímku 3d pocit a v tomto případě jej protáhnou do dáli.Fotografování je pro mne spojené naplno s cestováním. Nejde to oddělit. Prostě nejde a basta. Kamkoliv jedete, ať už to jsou Novohradské hory nebo Himaláje, tak byste si přece chtěli navždy zapamatovat působivé pohledy které vám nabídne zapadající slunce, majestátní vodopád nebo setkání s některým se zástupců místní zvířeny. A fotka je pro mne alfou i omegou uchování vzpomnínky. A že jsou fotografie němé? Inu pokud je fotka skutečně dobrá, pak při pohledu na ni uslyšíte i burácení vodopádu nebo šum mořských vln.

Syndikovat obsah