Jotunheimen (NP)

Čtyřdenní trek přes klenoty parku Jotunheimen

Jotunheimen_03.jpgMezi nejvyššími vrcholy Norska, strhujícími pohledy na ledovec, přes hluboká údolí ve kterých burácejí řeky s peřejemi. Malý človíček v zemi obrů. Tak si možná budete připadat na treku, který zahrnuje opravdu to nejkrásnější z celého národního parku Jotunheimen, jehož jméno v překladu opravdu zemi obrů znamená.

Výstup na Galdhoppigen (2469 m) od chaty Spiterstulen

Jotunheimen_07.jpgVýchozím bodem pro výstup na Galdhoppigen je horská chata Spiterstulen n.m. 1106 metrů v údolí Visdalen, ke které lze po válcované cestě dojet běžným autem bez problémů. Naproti chatě přes řeku je kemp pro stany. Existuje i další cesta, která začíná na horské boudě Juvasshytta, nicméně dle tvrzení je o něco náročnější a skupina turistů vybavená mačkami a cepíny, kterou jsem potkal na vrcholu tato slova jen potvrzuje. Pokud nemáte zkušenosti na ledovci, rozhodně bych ji šel s průvodcem nebo s někým kdo je má. Trhliny v ledovci jsou totiž vyplněné vodou a tak hrozí mimo jiné i nebezpečí utonutím.

Hřeben Besseggen - přechod hříčky přírody za jeden den

Jotunheimen_17.jpgPokud už máte v Jotunheimenu za sebou výstup na nejvyšší vrchol Norska a přemýšlíte co dál, tak rozhodně nevynechejte výšlap na hřeben Besseggen. Jeho atraktivita spočívá nejen díky výhledu na zasněžený národní park Jotunheimen, ale především na úzkou šíji Besseggenu, oddělující tyrkysové vody jezera Gjende (velké množství ledovcových plavenin) od ponuře tmavé vody jezera Bessvatnet. Z hřebene pak máte tuto černobílou podívanou jako na dlani.

Výstup na skalní kostel Kyrkja

Kyrkja byla odedávna považována místními obyvateli jako nepokořitelná. A skutečně, výstup na ni není nic jednoduchého. Místy je třeba pomáhat si rukama. Ale stále je to turistická hora. Není potřeba mít horolezecké zkušenosti. Naneštěstí je tato náročná trasa mizerně značená a to povětšinou jen kamennými hromádkami. Vyrazíme od chaty Leirvassbu po cestě podél jezera Leirvatnet. Mírně stoupáme a po celou dobu budeme přes  jezero Leirvatnet mít výhled na vrchol cíle dnešní trasy.

Národní park Jotunheimen - domov obrů v Norsku

Jotunheimen_06.jpgNazývají jej domovem obrů a ne neoprávněně. Je nejenom místem, kde se tyčí ty nejvyšší vrcholy Norska, ale je domovem nejvyšších hor Severní Evropy. Skalnaté a rozeklané vrcholy, mohutné hory, jejichž svahy sestupují do zelených údolí protkaných modrými říčkami a ledovcovými jezery s průzračnou a opravdu velmi chladnou vodou.

Jednodenní výstup na Fanaråken (2068 m)

Fanaråken je jednou z nejvyšších hor národního parku Jotunheimen a může být docela zajímavou trekkingovou alternativou, pokud nechcete na Galdhoppigen nebo Glittertind. Vrchol hory leží v nadmořské výšce 2068 m a budete překonávat převýšení přes 1200 metrů.

Syndikovat obsah