Turistické trasy - Středočeský kraj

Voděradské bučiny - procházka bukovými háji na nedělní odpoledne

Voderadske_buciny_14Vzdálenost: 3,5 km; Čas: 1-1,5 h

I když jsem jeden z těch co by šli pro krásu na konec světa kraj, svět mne občas chytí na švestkách. A tentokrát to bylo tím, že není nutné chodit daleko, stačí se jen podívat za humna, jak říkali naše babičky. Přírodní rezervaci Voděradské bučiny najdete na východ od Prahy mezi obcemi Jevany a Černé Voděrady. Turistických i cykloturistických tras je tu křížem krážem opravdu dost, takže se nemusíte omezit jen na nabízené tři kilometry, ale vyrazit sem na delší dobu. Nudit se rozhodně nebudete. 

Z Berouna do Nižboru - přes rozhlednu Děd

Rozhledna_Ded_05Rozhlednu Děd si můžete představit jako takovou malou hradní věž. Postavena byla roku 1893 Klubem českých turistů a se svojí výškou 12 metrů, kam vás dovede 56 schodů se rozhodně nejedná o žádného obra. Nicméně výlet na ni a poté dál do Nižboru vás provede krásnou a malebnou krajinou Křivoklátska, a to přece stojí za to i tak, ne? 

Vinařická hora - půldenní výlet ke kráteru třetihorní sopky

Vinařická horaVinařická hora je bývalá sopka, kterou najdete na hranici obce Vinařice u Kladna. Na první pohled nenápadný kopec rozhodně skrývá více, než byste na první pohled, když jedete okolo, řekli. Pokud se sem vypravíte v den, kdy je dobrá viditelnost, lze odsud přehlédnout České Středohoří nebo nezaměnitelný tvar hory Řípu.

Brdatka - naučná stezka v podhradí Křivoklátu

Brdatka_012Přiznám se bez mučení, že pro krajinu Křivoklátska mám slabost. Oproti blízkému Českému Krasu ve mně vzbuzuje pocit divočejší a stále ještě nezkultivované krajiny. Ač ji navštěvuji velmi často a budu přísahat, že je překrásná v jakémkoliv ročním období, bezkonkurenčně nejkrásnější je na podzim. 

Naučná stezka Louštín

loustinZalesněný vrch Louštín najdete poblíž známé, a to zejména kvůli pivovaru, obce Krušovice. Nechci a nebudu hodnotit Krušovické pivo, které, zdá se, je buď pouze vychvalované nebo zatracované, záleží na skupině pivařů, ve které jste se právě ocitli. Ale i kdyby vám náhodou nechutnalo, přece jenom by vás to nemělo odradit od téhle krásné, přibližně tříhodinové, procházky.

Na Vysoký Vrch (486 m) - vrchol s rozhlednou na samé hranici Křivoklátska

Vysoky_vrch_24Netrápím se novoročními předsevzetími prakticky nikdy. Ale letos jsem neodolal a jedno si přece jenom musel dát. Když už mám to Křivoklátsko za barákem, tak bych mohl zdolat všechny vrcholy, které nabízí. A začal jsem stylově, jedním z těch hraničních. Podobně jako k mnoha ostatním vrcholům tohoto požehnaného kraje na něj nevede značená turistická stezka, avšak narozdíl od nich na něm stojí dřevěná rozhledna s krásným výhledem do širokého kraje.

Na Plešivec a Velkou Babu - dva krajní vrcholy Brd

Brdy_plesivec_09.jpgBrdy jsou často opomíjeným pohořím, avšak musím konstatovat, že neprávem. Obzvláště Pražákům a jim přilehlým středočechům, nabízejí opravdu hodně muziky za málo peněz. No řekněte sami! Za jeden den navštívíte hradiště z doby Bronzové, Smaragdové jezírko a vrch, Velká Baba, kde sídlí duch Brd - Fabián.

Syndikovat obsah