Roháče / Západní Tatry

Výstup na Baranec (2 184 m)

baranecBaranec je mnohými turisty považován za nejmohutnější vrchol Roháčů. Pro ty co jdou po klasické červené hřebenovce může být i tak trochu tajemným. Výstup na Baranec začneme v Ústie Žiarskej doliny a po žluté značce přes Starou Stávku vystoupáme až na vrchol Barance. Celý výstup trvá přibližně 3,5 h a během této doby překonáme 1300 výškových metrů.

Výstup na Salatín (2048 m) a Brestovou (1902 m) z Jalovecké doliny

brestovaSalatínský dvojvrchol není zrovna ústředním vrcholem Roháčského pohoří, nicméně nabízí překrásné výhledy do okolní krajiny a je poměrně snadno dostupný. Výstup na něj je vhodný pro začínající turisty, kteří nemají žádné zkušenosti s exponovanými úseky a ani je nechtějí získávat. Z vrchu Salatína tak můžeme pozorovat okolní Sivý vrch a skalnaté vidličky Skriniarky.

Jednodenní okruh na Roháčské plesa

rohacska_plesa_02Roháčské plesa je soustava vysokohorských jezer, položená pod vrcholy Ostrý Roháč, Plačlivé a Kopami. Plesa jsou na terasách v nadmořské výšce okolo 1500m. Okolo jezer vede naučná stezka, která začíná I končí u chaty Zverovka a nabízí překrásné pohledy na ledovcový reliéf vrcholů Západních Tater.

Ostrý Roháč a Plačlivé - dva nejostřejší vrcholy Západních Tater za jeden den

Ostrý RoháčPlačlivé a Ostrý Roháč jsou patrně turisticky nejatraktivnějšími vrcholy Roháčů vůbec. Ale výstup na ně rozhodně není zadarmo. Cesta je místy jištěná řetězy a jeden z nich, přímo mezi Ostrým Roháčem a Plačlivým je skutečně chuťovka. Trasa patří mezi nejnáročnější tůty v pohoří Roháče a v žádném případě to není pro žádné čajíčky a pro závraťáky. Takže pozor !!! Obzvláště nepříjemná tahle trasa dokáže být pokud je mokro a deštivo vůbec.

Výstup na Tri kopy (2136 m) a Baníkov (2178 m) od chaty Zverovka

rohace_cast_hrebene_tri_kopy_placliveTri kopy jsou zřejmě nejatraktivnějším vrcholem hřebene Roháčů. Jde o skalnatý trojvrchol, který je spolu s Ostrým Roháčem ikonou celého pohoří. Nachází se v hlavním hřebeni Roháčů, mezi Hrubou kopou a Smutným sedle. Sever této trojhory zprudka padá do Roháčské doliny, zatímco na protější straně se neméně prudce svažuje do Žiarskej doliny. Od výstupu resp. přechodu těchto vrcholů nečekejte nic snadného. Z exponovaných úseků, které budete překonávat se vám dost možná bude točit hlava. Ale výhledy a ničím nenapodobitelný pocit vyplavených endorfinů vám bude více než dostatečnou odměnou.

Syndikovat obsah