Jižní Norsko

Čtyřdenní trek přes klenoty parku Jotunheimen

Jotunheimen_03.jpgMezi nejvyššími vrcholy Norska, strhujícími pohledy na ledovec, přes hluboká údolí ve kterých burácejí řeky s peřejemi. Malý človíček v zemi obrů. Tak si možná budete připadat na treku, který zahrnuje opravdu to nejkrásnější z celého národního parku Jotunheimen, jehož jméno v překladu opravdu zemi obrů znamená.

Národní park Gutulia - panenský les na jihovýchodě Norska

Národní park Gutulia, s rozlohou pouhých 23 km2, je druhým nejmenším národním parkem v Norsku. Najdete jej jižně od jeho většího souseda - Femundsmarky. Vysoký hřeben Gutuvolia, jež celému parku dominuje, je ověnčen smrkovým a březovým porostem, který tu rostl nerušeně po celé generace s prakticky nulovými zásahy člověka. Některé borovice jsou přes 400 let staré. V panenských smrkových lesích najdete malá jezírka a bažiny, ideální prostředí pro brodivé ptáky. Pro tento region jsou typické nízké srážky a studené vnitrozemské klima.

Ormtjernkampen - nejmenší norský národní park

Smrky na prudkých svazích po Ormtjernkampen stojí, dokud nezestárnou nebo nejsou vytrženy silnými nárazy větru. Stromy se poté převrhnou a vytvářejí tak paseky, které umožňují růst mladším stromům v jinak tmavém a světlu nepřátelském lese. Terén zároveň poskytuje útočiště mnoha druhům ptáků. Ormtjernkampen se rozkládá na pouhých devíti kilometrech čtverečných v jihozápadním norsku.

Národní park Forollhogna - území sobů

Národní park Forollhogna je více než jakékoliv jiné území Norska považováno za království sobů. A opravdu! Parohů nebo sobích bobků tu najdete nepočítaně. Mimo jiné to vypovídá o tom, jak bohatý a životaschopný je tento horský region pro zdejší život.

V otevřené a lidmi nepoznamenané krajině, na hranici mezi norskými kraji Hedmark a Sør Trøndelag, najdete bohatou různorodost rostlin a živočichů. V okolních údolích se dodnes velmi dobře daří tradičnímu horskému farmářství.

Národní park Femundsmarka - dědictví doby ledové

S pokřivenými a pokroucenými borovicemi a zapomenutými jezery, roztroušenými mezi mořem balvanů a kamení, vás láká Femundsmarka. Národní park, který byl založen v roce 2003 a rozkládá se na 573 km2. Před deseti tisíci lety ustoupil ledovec a zanechal za sebou bezútěšnou krajinu doby ledové, která se dodnes jen málo změnila. Můžete tu pádlovat na kánoích nebo kajacích celé dny po říčních tocích nebo četných jezerech.

Národní park Jostedalsbreen

Jostedalsbreen_07.jpgNárodní park Jostedalsbreen, ležící v jižním Norsku, nabízí obrovskou škálu ekosystémů. Od listnatých lesů v nižších polohách, po zemi ledovců a holých skal. Ledovec pokrývá téměř polovinu parku a je největším ledovcem pevninské Evropy. Uvidíme bezpočet splazů, ze kterých vyvěrají ledovcové řeky a jezera. Pod mohutnými horami se rozkládají zelené pastviny, jež hostí stáda krav a ovcí. Park byl založen v roce 1991 a má rozlohu 1310 km2.

Národní park Dovrefjell

Národní park DovrefjellTento národní park se rozkládá na 265-ti kilometrech čtverečních a svou polohou se jedná pravděpodobně o nejsnadněji dostupný park Norska. Ve východní části parku najdeme převážně močály, bažiny a vřesoviště, které střídají oblé kopečky, tolik charakteristické pro tuto část Norska. Západní stranu parku oproti tomu lemuje ostrý a skalnatý hřeben horské oblasti Romsdal. Přestože proti zbytku území parku působí opravdu zlověstně, jen několik ze zdejších vrcholů ční do výšky větší, než 2000 metrů. Nejvyšším z vrcholů je Snohetta (2286 m).

Syndikovat obsah