Národní park Jostedalsbreen

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Jostedalsbreen_07.jpgNárodní park Jostedalsbreen, ležící v jižním Norsku, nabízí obrovskou škálu ekosystémů. Od listnatých lesů v nižších polohách, po zemi ledovců a holých skal. Ledovec pokrývá téměř polovinu parku a je největším ledovcem pevninské Evropy. Uvidíme bezpočet splazů, ze kterých vyvěrají ledovcové řeky a jezera. Pod mohutnými horami se rozkládají zelené pastviny, jež hostí stáda krav a ovcí. Park byl založen v roce 1991 a má rozlohu 1310 km2.

Údolí formovaná do tvaru písmene "U", morény, kolmé skalní stěny nebo pole s rozesetými balvany jsou charakteristické krajinné útvary pro tento park. Krajina byla formována ledem a vodou po tisíce let a stále se mění. Strany hlubokých údolí jsou lemovány vysoko položenými potoky a vodopády. Plazící se ledovec stoupá z tříset metrových výšek do dvoutisícových a jak již bylo řečeno, pokrývá více než polovinu parku. Značně také ovlivňuje zdejší počasí. Častým jevem je studené, větrné a zamračené počasí na ledovci, zatímco v okolních údolích svítí teplé letní slunce. Ani letní sněhové přeháňky nejsou ve vyšší polohách nikterak vzácné.

Turistika
Oblast je velmi atraktivní pro pěší turistiku. Rozvíjí se také alpinismus, ledovcová turistika a lyžování na ledovci. Neustálé praskání ledu nás ovšem upozorňuje, že bez odpovídajících zkušeností a vybavení se může takový výlet proměnit v osudové drama. Společnosti sídlící v parku ovšem nabízejí mnoho možností, jak se bezpečně vydat na ledovec s organizovanou výpravou a zapůjčí vám i potřebné vybavení. Splazy, kterými lze vystoupit na ledovec jsou například Briksdal, Fjærland nebo Nigardsbreen. Co se týče pěší turistiky, pak nabízí staré cesty v údolích kolem ledovce jako Oldeskardet nebo Supphelleskardet zajímavé pěší výlety.

Ubytování
Ubytování v této oblasti je velmi rozmanité. Můžete si doslova vybrat mezi nerůznějšími kempy, penziony a hotely v údolích kolem národního parku, nebo v turistických kabinách na pěších trasách.

 

Jostedalsbreen_01.jpg Jostedalsbreen_02.jpg Jostedalsbreen_04.jpg
Jostedalsbreen_06.jpg
Jostedalsbreen_03.jpg Jostedalsbreen_08.jpg

Foto: Národní park Jostedalsbreen, Norsko - TREKY.CZ