Norsko

Národní park Rago

rago_02Národní park Rago, na hranici Norska se Švédskem, se pyšní nádhernou, členitou krajinou a je známý hlavně kaskádovité řeky a hory se strmými úbočími. Na bezlesých vřesovištích jen tu a tam soupeří s krajinou shluk borovic a občasné skalní tabule poseté balvany. Romanitost rostlinstva není příliš velká, ale najdeme tu několik vzácných horských druhů. Z živočišných zástupců je tu pak hojně zastoupen rosomák. Spolu s ostatními chráněnými územími - švédskými parky Padjelanda, Sarek a Stora Sjøfallet, tvoří Rago největší chráněnou oblast v Evropě, mající rozlohu 5700 km2. Park sám má rozlohu 171 km2 a byl založen v roce 1971.

Čtyřdenní trek přes klenoty parku Jotunheimen

Jotunheimen_03.jpgMezi nejvyššími vrcholy Norska, strhujícími pohledy na ledovec, přes hluboká údolí ve kterých burácejí řeky s peřejemi. Malý človíček v zemi obrů. Tak si možná budete připadat na treku, který zahrnuje opravdu to nejkrásnější z celého národního parku Jotunheimen, jehož jméno v překladu opravdu zemi obrů znamená.

Národní park Ånderdalen

Národní park AnderdalenNárodní park Ånderdalen je charakteristický pro pobřežní krajinu v severonorském kraji Troms. Okolní hory porost parku do značné míry ovlivňují. Jejich svahy jsou neplodné, plné vřesovišt a rozptýlených břízek ve spodních polohách. Zdejší borovicové lesy se tak na první pohled zdají být na pokraji smrti, nicméně při bližším pohledu narazíme i na mladší a zdravější stromky. Přesto se letitost zdejšího porostu nezapře. Některé ze zdejších stromů, jsou dokonce až 500 let staré.

Národní park Junkerdal

Národní park JunkerdalV norském národním parku Junkerdal prý nejsou žijící jen zvířata a rostliny, ale i zdejší hory. Národ Sámů, jehož potomci tu žijí po staletí, tu po sobě zanechal velké množství příběhů a tradic spojených právě s tímto regionem. Stará kultura totiž přisuzovala rostlinám, živočichům a některým místům vlastnictví duše a značný význam pro dennodenní život zdejších obyvatel. Národní park Junkerdal byl ustanoven v roce 2004 a rozkládá se na 682 km². Park ohraničuje přírodní rezervaci Junkerdalsura.

Národní park Gutulia - panenský les na jihovýchodě Norska

Národní park Gutulia, s rozlohou pouhých 23 km2, je druhým nejmenším národním parkem v Norsku. Najdete jej jižně od jeho většího souseda - Femundsmarky. Vysoký hřeben Gutuvolia, jež celému parku dominuje, je ověnčen smrkovým a březovým porostem, který tu rostl nerušeně po celé generace s prakticky nulovými zásahy člověka. Některé borovice jsou přes 400 let staré. V panenských smrkových lesích najdete malá jezírka a bažiny, ideální prostředí pro brodivé ptáky. Pro tento region jsou typické nízké srážky a studené vnitrozemské klima.

Møysalen - národní park na Lofotech

norsko-05-lofotyKrajina souostroví Lofoty nabízí nádhernou podívanou plnou kontrastů. Reprezentuje přírodu, která až do teď žila vlastním životem bez přičinění ochrany člověka. Møysalen, s rozlohou pouhých 51 km2, je třetím nejmenším národním parkem Norska a je soustředěn okolo stejnojmenného vrcholu.

Ormtjernkampen - nejmenší norský národní park

Smrky na prudkých svazích po Ormtjernkampen stojí, dokud nezestárnou nebo nejsou vytrženy silnými nárazy větru. Stromy se poté převrhnou a vytvářejí tak paseky, které umožňují růst mladším stromům v jinak tmavém a světlu nepřátelském lese. Terén zároveň poskytuje útočiště mnoha druhům ptáků. Ormtjernkampen se rozkládá na pouhých devíti kilometrech čtverečných v jihozápadním norsku.

Syndikovat obsah