Møysalen - národní park na Lofotech

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

norsko-05-lofotyKrajina souostroví Lofoty nabízí nádhernou podívanou plnou kontrastů. Reprezentuje přírodu, která až do teď žila vlastním životem bez přičinění ochrany člověka. Møysalen, s rozlohou pouhých 51 km2, je třetím nejmenším národním parkem Norska a je soustředěn okolo stejnojmenného vrcholu.

Foto: Lofoty (Ilustrační fotografie) - Michal Kvarda, www.michalkvarda.cz

Krajina je nádherná a plná kontrastů s jedinečnými horskými útvary, bohatými listnatými lesy a otevřenými fjordy. Středem oblasti je hora Møysalen, tyčící se do výšky 1262 metrů. Jméno Møysalen znamená dívčí sedlo a hora dostala jméno podle charakteristického tvaru celého masivu. Podle legendy je tady několik zkamenělých dívek - trolů.

Východní pobřeží Øksfjordu je odlišné od zbytku oblasti svou mírně zvlněnou krajinou. Severu dominuje vodopád Trovangen, jeden z nejvyšších vodopádů oblasti.

Kulturní místa a památku jsou pro tuto oblast typické. V této oblasti se kříží vliv obou kultur - sámské a norské. Právě toto křížení činí oblast tolik zajímavou.Najdete tu zbytek sámských i norských osad a dolů. Části parku jsou dnes stále ještě pastvinami pro stáda sobů.

Turistika
Turistika v přípobřežních horách nabízí neskutečné výhledy. V národním parku je několik značených turistických tras. Jedna z nich vede až na samotný vrchol hory Møysalen a v horní části je zajištěna zábradlím. Blízko hranic parku je také útulna (bez personálu) pro turisty, kteří sem zabloudí na více dní.