Island

Pozorování velryb na Islandu

Velryby_island_03.jpgJe libo vidět tygra nebo slona, prosím zaplaťte vstup do ZOO. Ale co si takhle naživo prohlédnout velrybu ve vodním živlu. Lov velryb byl po staletí zdrojem obživy. První souboje člověka s obrovskými kytovci probíhal ve člunech poháněných silnými pažemi veslařů a s harpunou přivázanou na lano. Velryby poskytovaly maso, kostice a hlavně drahocenný tuk. Ovšem od dob Melvillova Mobydicka se toho hodně změnilo.

Čtyřdenní trek z Ásbyrgi k jezeru Mývatn - po trase neustále se měnícího charakteru islandské divočiny

Krafla_006.jpg

Trek, který nás ve čtyřech dnech provede od nížin poblíž Ásbyrgi, přes celý národní park Jökulsárgljúfur, známý díky velkému kaňonu a perlám mezi islandskými vodopády - Detifossu a Selfossu, poté zamíří mezi lávovými poli ke kráterům sopky Krafla, aby ukončil celou pouť u jezera Mývatn, velmi oblíbené a hojně navštěvované turistické destinace. Bohatá vegetace kaňonu na počátku trasy bude ostře kontrastovat s neplodnou měsíční krajinou sopečného původu. 

Island - jak cestovat

Duhové horyPopularita Islandu po stránce cestovatelské neustále vzrůstá. Díky svému geografickému umístění na spojení tektonických desek je tento ostrov snad nejvíce vulkanicky aktivním na zemi. Nejvyšší sopka Hekla (na jihu ostrova) vybuchla v historii více než šestnáckrát. Island je také jedinou zemí na světě kde si může obyvatelstvo užívat luxusu vytápěných chodníků na ulici.

Jak cestovat na Island ? Po moři nebo vzduchem ? Každé má své pro a proti.

Reykjavik_04.jpgKaždý kdo chce navštívit zemi ohně a ledu, která přes své barvami hrající krásy promlouvá do romantických zákoutí lidské duše, se musí rozhodnout hned na počátku. Lodí nebo letadlem ? I když existuje názor klasika, že dostat se na Island můžete jakkoliv ale cestovat pouze lodí, bere na sebe tento článek úkol porovnat oba způsoby.

Vestmannaeyjar - islandské souostroví Západních mužů

VestmannaeyjarVestmannaeyjar je malé souostroví u jižních břehů Islandu. Celkem je tvořeno jedenácti ostrovy o celkové rozloze 16 km2. Největším ostrovem, a také jediným obydleným, je Heimaey o rozloze zhruba 13,5 km. Ostrovy patří mezi oblasti s velkou vulkanickou aktivitou, podobně jako Island. Ve dvacátém století zde byly dvě velké sopečné erupce. Jednou z nich byl výbuch sopky Eldfell, který prakticky vytvořil na místě, kde předtím byla louka, horu vysokou 200 metrů Druhá erupce po sobě zanechala ostrov Surtsey, který se tím stal druhým největším ostrovem souostroví.

Islandské koně

Islandský kůň je pravděpodobně jedna z nejčistších ras zvířat chovaných člověkem. Počet chovaných koní se uvádí kolem 75,000 kusů a přesto, že dnes na ostrově vládnou dopravě terénní vozy s pohonem všech čtyř kol, jsou koně nezbytnou součástí historie Islandu a obyvatelé této krásné země jsou na ně patřičně hrdí.

Jökulsárlón - ledový sen z divokého Islandu

jokulsarlon_09.jpgJökulsárlón je pojmem pro všechny návštěvníky ostrovního severského evropského státu - Islandu. Je prakticky nemožné říct byl jsem na Islandu a přitom nebýt svědkem jedinečné podívané, kterou tento přírodní úkaz nabízí. Obrovské modrobílé kry, které odtávají z ledovcového splazu Breiðamerkurjökull, putují dvousetmetrovým kanálem na otevřené moře aby odtrženy od mateřské masy vyrazily na svou vlastní cestu. 

Syndikovat obsah