Jordánsko

Jerash - výspa Říše římské na území Arabů

Jerash_04.jpgJerash, ležící zhruba 50 km na sever od hlavního města Jordánska - Ammánu, je považován za jedno z největších a nejlépe zachovaných míst římské architektury mimo území Itálie. Jeho ulice a náměstí, lázně a divadla zůstaly opravdu v unikátním stavu. Uvnitř zdí antického města byly nalezeny důkazy o původních obyvatelích více než 6500 let staré.

Petra - dva dny ve stopách Nabateánské civilizace

Klášter v PetřePo třech hodinách vystupujeme ospale z autobusu Ammán – Vádí Musa, který nás odvez z nádraží Wihdat až sem. Přece jenom jsme toho v noci moc nenaspali. Autobusové nádraží je malé parkoviště sužované prudkým sluncem a taxíky. Odmítáme několik nabídek na dopravu a vyrážíme hledat hostel Petra Gate, který jsme si vytipovali v průvodci. Po několika bloudivých kruzích narazíme na dva kolemjdoucí policisty, kteří nám ochotně ukážou růžovou fasádu hotelu.

Wadi Rum (Vádí Ram) - krajina beduínů

Wadi_Rum_02.jpgUlice Vádí Musa na protihlehlém kopci se ještě halí do ranní mlhy a my v tuto brzkou hodinu  nasedáme do autobusu, jež by nás měl dopravit do další turisticky navštěvované oblasti Jordánska, pouštní krajiny Vádí Rum. Krajiny písečných plání s pískovcovými skalními útvary nejrůznějších tvarů a majestátních velikostí. Zlatožlutý písek je místy zbarven doruda a vytváří tak překrásné barevné přechody. To je krajina, kterou již po staletí obývají rodiny tradičně žijících beduínů, potomci slavných kočovných kmenů.

Ammán – hlavní město Jordánska

Jordansko_Amman_16.jpgNaposledy se rozhlížíme po malé a nízké vesnici Vádí Rum. Slunce začíná barevně osvětlovat okolní skalnaté masivy a my se potichu loučíme s překrásným a působivým místem, opředeným beduínskými příběhy a kulturou. Z autobusové zastávky na samém okraji vesnice vyjíždí každé ráno v šest hodin pravidelný spoj do Akaby, druhého nejvýznamnějšího města Jordánského království. Neplánujeme se v Akabě nijak dlouho zdržet. Dnešní den bychom se chtěli dostat do Ammánu, hlavního města Jordánska, které by mělo sloužit jako výchozí bod pro výlety do okolí. Na sever do Jerashe a k Mrtvému moři.

Syndikovat obsah