Turistické trasy - Královéhradecký kraj

Na Zvičinu z Bílé Třemešné - výlet za unikátními výhledy na Krkonoše

Zvičina Vzdálenost: 8,4 km; Čas: 4 h

Kopec Zvičina, vysoký 671 metrů najdete zhruba deset kilometrů na západ od Dvora Králové a severně od Hořic. Zájem o ni neustále vzrůstá a každoročně je objevována novými a novými návštěvníky. Koneckonců, proč ne? Takovýhle výhled na Krkonoše se vám zřejme nenaskytne nikde jinde. Možná právě proto navštěvovali v minulosti Zvičinu takové osobnosti jako Mácha, Vrchlický nebo Karel Václav Rais. Pokud tedy předpověď počasí slibuje jasnou viditelnost, neváhejte ani na okamžik, kam se vypravit.

Prachovské skály - zimní bloudění v legendární skalní krajině

prachovske_skaly_020.jpgNěkterá místa prostě musíte navštěvovat znovu a znovu. A i když by se mohlo zdát, že po první návštěvě "Prachovek" budete až do smrti trpět atrofobií, tedy strachem z lidí, pokusím se vám to v následujícím textu vyvrátit. Abych byl naprosto upřímný, tak i já jsem po dlouhé době navštívil toto úžasné místo uprostřed letní sezóny a navíc ještě o víkendu.

Na hrad Kost - krátký pěší výlet spojený s návštěvou hradu

kost_01.jpgČeský ráj je nepřebernou studnicí přírodních krás a památek nejrůznějších druhů. Najdeme tu skalní města, jeskyně a v neposlední řadě i středověké hrady, jejichž přítomnost nám připomíná fakt, že bylo nutné zdejší obchodní cesty střežit před lapky a nájezdy loupeživých rytířů. Jedním z nejpopulárnějších hradů v Českém ráji je hrad Kost, pověstný tím, že jako u jediného hradu si tu z určitého úhlu uvidíte všechny hrany hradní věže. Projděte si tedy nenáročný devítikilometrový okruh spojený s návštěvou hradu.

Hejšovina (Szczeliniec Wielki) z Karlówa - okružní výlet na stolovou horu za odpoledne

hejsovinaHejšovina (919m) je nejvyšším vrcholem národního parku Stolových hor (Gory Stolowe). Ze všech směrů je ohraničen skalními stěnami, vysokými zhruba šedesát metrů. Jeho vrchol je tvořen skalní plošinou o rozměrech 600x300 m, na níž najdete rozhlehlé skalní město, pyšnicí se stěnami a balvany s fantastickými tvary. Pokud vám mohu doporučit, vydejte se na hejšovinu dříve, než začne sezóna, protože jinak tu doslova bude hlava na hlavě a mezi nimi i ta vaše.

Na Kuks - výlet za českým Versailles

kuks_02Kdybych měl někdy přirovnat nějaký z českých zámků k Versailles, jež vybudoval Ludvík XIV., král slunce i Francie, neomylně bych ukázal právě na Kuks. Barokní komplex, který pochází ze 17. století, připomíná francouzské Versailles zejména svojí elegancí a také desítkami nádherných soch, které najdete uvnitř zámku i v jeho okolí. Výlet sem si můžete zpetstřit i trochou toho pohybu a vydat se sem pěšky ze Dvora Králové nad Labem. Minimálně tak ušetříte za parkovné.

Výlet na Pecku - hrad obklopený krásnými lesy Podkrkonoší

Hrad PeckaHrad Pecka, tyčící se nad stejnojmenným městečkem, najdete v podkrkonoší, mezi Novou Pakou a Dvorem Králové. Hrad i městečkou jsou obklopeny krásnými lesy, a tak by nepochybně byla škoda neprojít se tu trochu po okolí. Nabídneme vám hned dvě možnosti. Kratší 14 km dlouhou trasu a delší 22 kilometrový okruh, který vás zavede zpět na výchozí místo, do Nové Paky.

Naučná stezka Kuks - Braunův Betlém

kuks_03Pokud jste se rozhodli navštívit zámek Kuks a prohlídka samotného zámku Vám nestačila, pak můžete projít místní naučnou stezkou, která zahrnuje i slavný Braunův kamenný betlém. Projít stezku vám bude trvat zhruba dvě hodiny a pokud nejste vyloženě odpůrcem pěší chůze, stojí zato.

Syndikovat obsah