Singltrek pod Smrkem - kde touhy hobíků i profíků dostávají tvar

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

jumping_bikerTyp kola: horské ; Vzdálenost: dle okruhu, který zvolíte

Ať už seřadíte k vyznavačům horských kol, nebo také jak se dnes říká emtébéček a dělá se vám mdlo pokaždé, když jedete po silnici déle jak deset minut, nebo jste jenom hobby cyklistou, který  se rád sveze v náročnějším terénu, pak bych tu pro vás měl opravdu jedinečný tip. Singletrek pod Smrkem je místo, kde si svoje kolo doopravdy užijete a budete odsud odjíždět s tím, že se rozhodně vrátíte.Ale co to vlastně je ten singltrek? A proč bych zrovna já tam měl jet? Na tyto a další otázky se pokusí odpovědět následující článek.

Co to vlastně je ten singltrek?
Pro ty z vás, co nevědí, co si mají pod termínem singltrek představit, se pokusím svým chabým jazykem přiblížit. Singl, nebo také singltrek, je stezka s přírodním povrchem, široká maximálně tak, aby po ní projel jen jeden cyklista. Většina těchto stezek bývá vyšperkována kořeny nebo kameny, aby jízda byla okořenena trochou toho adrenalinu. Jsou cyklisté, které tohle ani nenapadne zkoušet, ale pokud patříte k těm dobrodružnějším povahám, pak klidně čtěte dál.

Pro většinu emtébéčkařů (rozuměj uživatelů horských kol) je právě singl to nejlepší, co můžete jet a častokrát se dělají několik desítek dlouhé vyjížďky, abyste si pár set metrů úseku singltreku zajeli.

A právě proto je koncept areálu Singltreku pod Smrkem naprosto geniální. Představte si vyjížďku, kde pojedete po takovýchto stezkách, chcete-li singlech, prakticky celou trasu. Například celých 40 kilometrů. Neuvěřitelné, že? A právě přesně tohle Singl pod Smrkem nabízí.

Nejsem žádný závodník, to není pro mě ..
Tohle slýchám velmi často. Nicméně není horšího omylu. Podíváte-li se na singlu kolem sebe, uvidíte cyklisty téměř všech věkových skupin, rozličného vybavení a výkonnosti. Areál singltreku nabízí také čas od času i víkendové kurzy jízdy na horském kole, kde vás instruktoři nejprve naučí kolo zvládat a poté s vámi projedou některé z okruhů. Tohle by možná mohla být cesta pro ty bázlivější z Vás.

Nemám na to, bude to fyzicky náročné
Přiznávám, že vás to bude nějakou tu energii stát. Není to jako pivní projížďka v rovinatém Polabí. Ale na druhou stranu nečekejte ani žádné brutální krpály do kopce. Stezka je povětšinou navržená tak, že stoupáte v nepříliš prudkých serpentýnách, které navíc drží vaši pozornost a tak se ani do kopce nenudíte.  Stávalo se mi, že jsem často kopec zaregistroval až někde v polovině.

Jak poznám, která trasa je obtížná?
I na tohle tvůrci Singlu mysleli. Okruhy jsou rozdělené podobně jako sjezdovky v lyžařských centrech. Modrá je nejjednodušší, červená středně obtížná a černá by měla značit bajkové peklo. Ale nemusíte se děsit, je to spíš o tom, že pokud sem přijedete poprvé, asi je lepší zkusit si techniku průjezdu singlu na jednodušších trasách, než se člověk pustí na černé. V celém areálu jsem nenarazil na úseky, které by průměrný cyklista nezvládl projet. Pokud to nedáte rychle, prostě zpomalíte. A pokud to nedáte pomalu, tak sesednout můžete vždycky. Navíc se můžete nechat inspirovat ostatními kolemjedoucími cyklisty a odkoukat od nich techniku průjezdu daného místa.

Jak jsou okruhy dlouhé
Už to tu zaznělo. Záleží na Vás, jestli si zvolíte deset nebo padesát kilometrů. V areálu si můžete vyzvednout přehlednou mapku, která obsahuje všechny potřebné informace a po trase jsou rozmístěny mapové stojany, toutéž mapou, jakou budete mít v kapse. Plánování, zkracování nebo prodlužování tras je tedy velmi intuitivní a jednoduché.

No ukecal jsi mě, jak se tam dostanu?
Cestou z Liberce přes Frýdlant do Nového Města pod Smrkem. V Novém Městě budete na náměstí pokračovat směrem na Polsko, poté zabočíte doleva směr Jindřichovice p. Smrkem a za konečnou značkou  "Nové Město p. Smrkem" je parkoviště Singltrek centra.

Přeji hodně krásných zážitků a doufám, že mi dáte za pravdu, že sem se vracet je opravdu radost.