Iguazu / Iguacu - největší vodopády amerického kontinentu

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

iguazu_03Vodopády Iguazu leží na stejnomenné řece na hranici mezi brazilským státem Paraná a argentinskou provincií Misiones. Tok řeky je vodopády rozdělen na horní a dolní Iguazu. Název vodopádů a řeky pochází z jazyka místních indiánů Guarani, a znamenají "velká voda". Legenda vypráví, že se bůh chtěl oženit s místní dívkou Naipí, která však jeho city neopětovala a uprchla se svým smrtelným milencem, Tarobá, v kánoi po řece. Naplněn obrovskou zlobou a vztekem, rozřezal bůh řeku na několik kusů a milenci prý byli odsouzeni k věčnému pádu do propasti.

Prvním evropanem, který objevil vodopády byl španělský dobyvatel Álvar Núñez Cabeza de Vaca v roce 1541, po kterém je pojmenován jeden z vodopádů na argentinské straně. Další z argentinských vodopádů - Boselli je pojmenován po jejich znovuobjeviteli z konce devatenáctého století.

Systém Iguazu se skládá z 275-ti vodopádů na téměř třech kilometrech řeky. Některé z nich dosahují výšky přes 80 metrů, ačkoliv většina vodopádů je vysoká okolo 60-ti metrů. Nejpůsobivější částí je bezesporu
Garganta del Diablo (Ďáblův jícen), vodopád ve tvaru podkovy, který je 150 metrů široký. Jediné vodopády na světě, které se mohou s Iguazu měřit jsou Viktoriiny na řece Zambezi.

Vstupních bran do národního parku obklopujícího vodopády je několik. Foz do Iguaçu (Brazílie), Puerto Iguazú (Argentina) nebo Ciudad del Este (Paraguay). Do všech těchto měst se dostanete letecky a k vodopádům se odsud opravdu není problém dostat. Můžete jet s organizovanými zájezdy mikrobusem, nebo na vlastní pěst taxíkem či pravidelnou autobusovou linkou.

Vodopády jsou obklopeny dvěma národními parky. Z argentinské strany je to Iguazú National Park, z brazilské potom Iguaçu National Park. Oba parky se řadí do UNESCA. Brazilská strana nabízí dlouhou pěší trasu podél celého kaňonu, a dostanete se až ke spodní straně podkovy Garganta del Diablo.

Na argentinské straně vás k vodopádům a vyhlídkovým trasám přiblíží vyhlídkový vlak. Argentinská strana navíc nabízí projížďku lodí k vodopádům, případně terénním automobilem do džungle.
 

iguazu_01 iguazu_02 iguazu_04

Foto: Vodopády Iguazu, Argentina