Boty AKU UTAH PLUS GTX
Aku Utah Plus jsou celokožené vyšší pevné boty s minimem švů opatřené Gore-texovou membránou. Svršek botu je vlastně sešit až na zadní straně (pata) - to má obrovskou výhodu v tom, že při pohybu v suti nedochází tak snadno k porušení stehů. Naopak nevýhoda tkví v tom, že se tyto boty musí déle rozcházet. Já jsem v nich musel našlapat asi 80 km a až potom jsem byl s nimi naprosto spokojen. Zpočátku totiž docházelo k vytváření otlaku v místě, kde se horní okraji boty dotýkal nohy.
Prodyšnost: Prodyšnost je prakticky srovnatelná s prodyšností kanad. Žádný podstatný rozdíl jsem nezaznamenal. Jedině čeho jsem si všimnul bylo to, že propocené boty více rychní (smrdí) oproti kanadám (ty Gore-Tex nemají). Je to asi tím, že Goráče pomaleji vysychají a tím pádem se dává větší možnost působení bakteriím a plísním, nebo co...???
Nepromokavost: Nepromokavost byla asi jeden rok na špicovní úrovní. Po ročním užívání, kdy jsem našlapal kolem 2 000 km, začaly tyto boty promokat a to hlavně v místech, kde docházelo k ohybu. Celkem obstojně se dá tento problém eliminovat naimpregnováním pomocí vosku. Já používám SNO-SEAL. V místě ohybu asi dochází k většímu mechanickému pnutí membrány a tím pádem dojde k jejímu poškození.
Podrážka: Boty mají Vibramovou podrážku označenou jako Foura. Po přečtení článku vychvalujících podrážky Vibram - jako že nekloužou, mají samočisticí efekt, dlouho vydrží atd., tak musím podotknout, že ono to tak super zase není...
Konkrétně u těchto bot dochází k tomu, že na udusaném, nebo namrzlém sněhu více kloužou než ostatní. Například šel jsem v zimě s kámošem na Lysou horu, mě to klůzalo jak sviňa a un si to potom namrzlém sněhu vykračoval jako by nic... A to měl boty za pár babek (1500 kč). SRANDA....! Boty za pět a půl táců, a klužu!
Dospěl jsem však k názoru, že to bude asi tím, že ty mééé Akučka jsou oproti těm jeho botám daleko více pevnější - jak podélně, tak i napříč a také Vibramová podešev je daleko více tvrdší. Tím pádem dochází k tomu, že se má bota povrchu dotýká menší plochou a méně přilne (tvrdší podešev), než ty jeho a tím mi to potom i více klouže. Zase na druhou stranu, ty mé pohorky budou mít větší výhodu ve skalnatém terénu, kde se uplatní jejich pevnost a také Vibramová podrážka (tvrdší podešev se obrušuje méně, než měkčí).
A jak dlouho vydrží? Tím jsem také nebyl nijak moc překvapen. Podrážka se mi po ročním užívání (cca 2500km) sešlapala na vnější straně paty až k odpružené části. "Co včil, říkal jsem si." Přeci si nebudu opět pořizovat nové pohory za pět litrů!? To by byl pěkně drahý provoz!!! Jedině co připadalo v úvahu byla výměna podešve. Ale kde mi vymění original Vibram podešev za novou Vibramovou podešev? Přeci si tam nenechám nalepit ňakou sračku, která mi vydrží pár týdnů!? (S tím mám také zkušenost - původní podrážku na kanadách jsem odrovnal ani ne během půl roku). Hledal jsem, a nakonec jsem našel!!! Ve Zlíně sídlí firma Restday, která prozatím jako jediná v ČR opravuje trekovou obuv. Provádějí jak výměnu podešve, tak i drobné opravy svršku. Ihned jsem se tam osobně dostavil, boty nechal opravit a po týdnu jsem byl velmi překvapen jak suprovou práci provedli. Boty vypadaly opět jako nové! Neměl jsem sice již původní podrážku zn. Foura, ale "Maindel-ovskou" samozřejmě Vibram. A cena? 1100Kč. Není to sice za babku, ale pořád lepší než nové boty za pět litrů! Toš ne?
A jak vypadala podešev po ročním užívání v Beskydech + 5 týdnů ve V. Tatrách? Úplně stejně jak ta původní! Opět byla vnější strana paty sešlapána až k odpružené části. Tak jsem opět navštívil firmu Resday, kde mi opět podrážku vyměnili. Letos (2006) tam měli dokonce i větší výběr - měli tam i tu mou "prapůvodní" zn. Foura. Já jsem však po konsultaci, vybral opět podešev od Maindelu. Prý je lepší...
Materiál: celokožené boty s minimem švů
Výrobce: italská firma AKU
Cena: 5500Kč
oficiální zástupce pro ČR: Alpisport
web Alpisportu: www.alpisport.cz
web výrobce AKU: www.aku.it
forum o kvalitě obuvi AKU: www.aku.webzdarma.cz
Zdroj článku: www.sweb.cz/thromadka
Související články