Proč používat trekové hole / hůlky i když vypadám jako lyžař ?

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

turista_s_hulkamiTématem trekových holí se zaobírá turistická glosa. Jste aktivistou proti nebo ortodoxním příznivcem hůlek? Víte, na co se vlastně používají a proč? A u všech čertů, není to nakonec ten pravý nástroj, který jste vždycky hledali. Na tyto a mnohé další dotazy, které vás snad při spatření čtyřnohých turistů napadnou, dá odpověd následující článek.

Proč hůlky používat
„Proč bych měl používat hůlky v létě, jsem snad nějaký lyžař ?“ Tak to je snad první otázka kterou si položí mnohý turista, obzvláště pokud s turistikou začíná. Odpovědět na tuto otázku lze dvěma slovy: bezpečnost a komfort. S oblibou přirovnávám rozdíl ve stoupání do prudkého kopce s hůlkami a bez nich k pohonu dvou kol a 4x4. O tom, že v terénu je pohon kol rozdíl zcela zásadní není třeba diskutovat. Pokud používáte hůlky, je to jako kdybyste měli čtyři končetiny, které zabírají při stoupání a pomáhají vašim unaveným kolenům při sestupech.

Pokud budeme hovořit o bezpečnosti, kterou přináší použití trekových holí, bude se jednat převážně o balanc. Někomu to může připadat směšné, ale pokud jste celý den na nohách s 20-ti kilovým batohem, pak unavené svaly velmi lehce zapříčiní zaškobrtnutí nebo ztrátu rovnováhy, která v exponovaném místě může být osudná. Ale to už jsme u extrémů. Pro běžného turistu to spíše představuje bezpečí ve smyslu oděrek a modřin z nechtěného pádu zaviněného unavenou nohou, jež se nedostatečně zvedla přes balvan ležící na stezce, případně zabránění výronům kotníků a podobně.

Udávání tempa. To další argument se kterým jsem se setkal i když přiznávám hodně subjektivní. Pokud pravidelně kladete hůlky s Vašimi kroky, potom poměrně rozkládáte sílu mezi záběr nohou a rukou. V místě kde by se Vaše tempo zpomalilo (např. vysoký schod), přenesete naprosto intuitivně více síly do podpůrné ruky a pokračujete s minimální změnou tempa. Podle uváděných odhadů, mohou trekové hole odebrat až 15% váhy dolním končetinám. Pokud stoupáte do prudkého kopce bude patrně toto procento vyšší díky větší síle vložené do paží

Ale bavme se nyní o slibovaném komfortu. Při sestupech (stále máme na zádech těžký batoh) netrpí tolik nárazy kolena a krok je mnohem jistější. Každý kdo někdy šel po sypkém nebo klouzavém povrchu Vám potvrdí, že jeden krok tady stojí tolik síly co tři normální v běžných podmínkách. Pokud jdete sněhovým polem nebo po písku, jsou hůlky k nezaplacení. Díky dvěma opěrným bodům navíc nohy nepodkluzují a jdete rychleji a méně namáhavě. Dalším místem, kde jejich použití oceníte je brodění řek obzvláště pokud je voda ledová a hluboká a proud silný. S nadsázkou byste upsali duši za šest pavoučích nohou. Současně s tím jsou ruce ve v pohodlné poloze, která přináší i lepší oběh krve zajišťující méně unavené tělo a nižší srdeční tep. Ale to už je opravdu velká teorie.

Proč je nepoužívat, tedy zápory
Přestože jsem přesvědčen o prospěšnosti trekových holí, nejsem zastáncem jejich použití při jakémkoliv pochodu. Já sám je používám jenom při náročných výstupech nebo sestupech s těžkým batohem, případně pro nestandartní podmínky, které jsem již uvedl (sníh, písek, brody). Existují teorie týkající se zhoršeného vnímání rovnováhy, pokud by hůlky člověk používal opravdu často. Přece jenom jsme dvounozí tvorové. Pro ty z nás co mají problémy s klouby mohou však představovat jedinou šanci jak pokračovat v turistice s menší zátěží na postižené orgány.

Další nevýhodou je, že pokud jste doposud byli zvyklí pouze na namožené nohy po celodenním pochodu, pak budete mít (alespoň z počátku) namožené i paže.

Závěrem?
Pokud Vám nevadí, že Vás neznalci budou pokládat za lyžaře, rozhodně bych hůlky doporučil.