Národní park Repovesi

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Národní park RepovesiNárodní park Repovesi byl založen v roce 2003 a rozkládá se na území 15 km2. Repovesi i přidružená přírodní rezervace Aarnikotka vytvářejí oblast drsné divočiny s hustými lesy a desítkami malých jezer. Park je velmi oblíbenou turistickou destinací, jejíž prostředí umožňuje návštěvníkům realizovat nejrůznější volnočasové aktivity, sběrem lesních plodů počínaje a chůzí na sněžnicích konče.

Velmi oblíbenými a navštěvovanými místy je skála Olhavanvuori a vrcholy Mustalamminvuori, Katajavuori a Haukilamminvuori.

Krajina národního parku je tvořena rozsáhlými a neobydlenými lesy, strmými skálami a desítkami průzračně čistých jezer a rybníčků. Na území parku se také nachází nejvyšší vrcholy regionu a díky značnému výškovému rozdílu je výstup na ně poměrně fyzicky náročný. Vynaložené úsilí ovšem nepřijde vniveč, neboť odměna v podobě nádherného výhledu do krajiny opravdu stojí zato.

Turistika v parku
Repovesi je oblíbenou turistickou destinací, který nabízí 40 km značených tras pro pěší turistiku. Mnohé z nich jsou poměrně náročné, právě díky převýšení. Na některých místech je stezka doplněna žebříky a zábradlím. Převážně v místech, kde je obtížné traverzovat. Při plánování trasy si dejte určitou rezervu, pravděpodobně bude vaše tempo o něco pomalejší.

Díky rozsáhlosti parku a přilehlé rezervace, je možné vyrazit do divočiny na několik dní. Pouze při trekování ve východní a severovýchodní části parku si dejte pozor. Část oblasti slouží finské armádě jako vojenský prostor a vstup je sem zakázán. Tato oblast je vyznačena bílo modrými tabulemi a výstražnými nápisy.

Ze značených vícedenních treků bych jmenoval Erätaival Trail, měřící 40 km, který je značený modrou barvou na kamenech a stromech a je součástí 120-ti kilometrové trasy Valkeala Recreation Route.

Ostatní aktivity
Park nabízí zázemí také pro vícedenní výpravy na kánoích nebo pro cyklistiku na horských kolech.

Jak se tam dostat
Pokud necestujete automobilem, je nejlepší využít autobusové dopravy. Linka z Kouvoly do Mäntyharju, jede po silnici 368 a projíždí národním parkem. Stačí tedu pouze řidiče poprosit, aby vám zastavil u Repovesi.

 

Národní park Repovesi Národní park Repovesi

Foto: Národní park Repovesi, Finsko - Naturfoto.cz