Maligne Canyon - dvouhodinová procházka podél bezedného kaňonu

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Maligne CanyonStrmé stěny a burácející proud řeky, která si v hlubokém kaňonu razí cestu na pokojné pláně albertských nížin. Tak by se dalo charakterizovat skalnaté a hluboké koryto řeky Maligne River vzdálené zhruba 5 km od města Jasper, centra zdejších hor, kde se setkávají cestovatelé a hlavně trekkeři z celého světa.

 Zdejší trek Skyline Trail je legendou. Ale o tom až jindy. Dnes nás zajímá, co se děje několik kilometrů odsud v hlubokém kaňonu. Pokud se nacházíte v městečku Jasper a máte na 2 hodiny čas, doporučuji se vydat k Maligne Canyonu, stojí to za to.

Projít Maligne Canyon by bez mostů a žebříků bylo jen sotva možné. Na některých místech dosahuje hloubka kaňonu až 50-ti metrů. Voda, která ji překonává utváří vodopády na mnoha místech, které se volně rozstřikují na již značně erodovaných balvanech. Není se čemu divit. Voda měla dostatek času na skálu působit a to nepočítáme zimu, kdy je kaňon ozdoben ledopády. Za tisíce let práce se voda prořezávala pískovcem hlouběji a hlouběji, podobně jako horký nůž máslem.

Podél kaňonu vede několik značených stezek, které nám dnes umožňují projít si zajímavé místo téměř po celé jeho délce. Trasa měří zhruba 3 km a překračuje řeku celkem šestkrát po mostech pod nimiž hluboko burácí rozvodněný živel. Na okolních skalách můžete velmi často zahlédnout zdejší divoké ovce "Bighorn Sheep", které se s naprostou samozřejmostí pohybují i na těch nejdostupnějších skalních místech.

 

Maligne Canyon Maligne Canyon Maligne Canyon Maligne Canyon

Foto: Maligne Canyon, Národní park Jasper, Kanada - TREKY.CZ