Národní park Tierra del Fuego - ozdoba ohňové země

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Národní park Tierra del FuegoOhňovou zemi objevil v roce 1520 Fernão de Magalhães a pojmenoval ji podle ohňů, které uviděl v noci na ostrovech. Od roku 1881 je Ohňová země rozdělena mezi Argentinu a Chile. Drtivá většina návstěvníků Ohňové země míří právě do tohoto parku. Barevná jezírka, rašeliniště a svým způsobem krásná příroda v drsných podmínkách je velkým místním lákadlem.

Základní informace

Národní park byl ustanoven v roce 1960 za účelem ochrany lesů sub-arktického pásma. Je to jediný národní park Argentiny, který leží při mořském pobřeží. Na západě hraničí s Chile a na východní straně je ohraničen průlivem Beagle Channel.

Rozloha parku je  63 000 hektarů a nachází se v jihozápadní části  Ohňové země podél hranice s Chile. V pobřežní části parku podél zálivů Lapataia a Ensenada se střídají skalnaté útesy s malými plážemi, na kterých je možné pozorovat zástupce zdejšího přímořského ptactva.

Vstup do parku je zpoplatněn. Vstupné činí cca 5 USD.

Vstup do národního parku leží přibližně půlhodinu jízdy po silnici 'National Route 3'  západně od města Ushuaia, které je středobodem celé argentinské Ohňové země. Cestu sem zajišťují vícemístné dodávky, jež narozdíl od taxíků mohou vjet do parku. Pochopitelně můžete park navštívit i vlastním vozem, ale připlatíte si za to. Ovšem pokud váš počet přesahuje dva, rozhodně se to vyplatí.

Park Tierra del Fuego je obrovský a drtivá většina turistů navštíví pouze jeho centrum u jezera Roca. Je to velká škoda, protože jde o klasickou turistickou atrakci a může se stát, že budete zklamáni. Pokud jste viděli skandinávské lesy a jezera, bude je vám tento park dost připomínat (pomineme - li lamy a jiné živočichy v Norsku se nevyskytující). Nicméně pokud byste se odvážili vyrazit na víc dní dál do pustiny budete odměněni naprosto jinými zážitky. Překrásné výhledy na okolní ostře špičaté vrcholy střídají hustě zalesněná udolí jejichž středem se vinou potoky přehrazené bobřími hrázemi a vytvářející mokřiny a bažiny.

Zástupci zvířeny a květeny

Hlavním zástupcem savců je stříbrná liška a lamy guanako. Zvířena je velmi bohatě zastoupena i ptactvem  zejména ústřičníkem magellanským, husicí magellanskou a albatrosy.

Mezi útesy v moři můžeme pozorovat slávky a mořské hlemýždě.

Na jaře můžeme pozorovat Magellanovu orchidej.

Kempování

V národním parku je kempingová oblast u Lake Roca a další neplacená místa jsou v Lapataia Bay, Ensenada Bay, Pipo River. Patrně nejlepší volbou je kemp u Lago Roca, který je situován v samém centru národního parku.

 

Národní park Tierra del Fuego Národní park Tierra del Fuego Národní park Tierra del Fuego
Národní park Tierra del Fuego Národní park Tierra del Fuego Národní park Tierra del Fuego
Národní park Tierra del Fuego
Národní park Tierra del Fuego Národní park Tierra del Fuego
Národní park Tierra del Fuego Národní park Tierra del Fuego

Foto: Národní park Tierra del Fuego, Ohňová země, Argentina - TREKY.CZ