Naučná stezka Bílá Opava - jednodenní výlet

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

bila_opava_05Bílá Opava je bezesporu nejkrásnější bystřinou Jeseníků. Naučná stezka, která podél jejího toku vede z Karlovy Studánky k horské chatě Barborka, vám postupně nabídne říčku v několika podobách. Tok Bílé Opavy je zdoben peřejemi, vodními kasdádami a několika vodopády, z nichž nejvyšší měří bezmála 8 metrů. Okolí řeky bylo záměrně ponecháno svému osudu a tak zde najdete popadané a vyvrácené stromy, které celé scenérii dodávají vzhled pralesa a umocňují tak zážitek z celého výletu. Trasa naučné stezky vede přes mostky a po schůdcích podél toku říčky, která ve skalním podloží vytváří tůně a vodní kotle.

Vyrazíme po žluté turistické značce z Karlovy Studánky. Žlutá je současně i naučnou stezkou. Podél řeky doporučuji jít nahoru, vodopády a peřeje si nejlépe vychutnáte zespoda. Na rozcestí Pod Ovčárnou se dáme po modré k pověstné chatě Barborka s dobrou obsluhou a občerstvením. Odtud již budeme sestupovat po zelené, která nás dovede zpět do Karlovy Studánky.

Charakteristika:
Středně obtížný výstup, lávky a schůdky mohou být za deště kluzké.

Okruh: Ano

Jak se dostat na začátek a konec treku:
Karlova Studánka - do Karlovy Studánky jezdí autobusové spojení, ale popravdě to není nic moc, takže bych doporučoval vlastní automobil, příjezd po silnici č. 450 nebo 452. Parkoviště je placené.

Čas: 5-6 h

Převýšení: 550 m

Vzdálenost: 20 km

Kdy vyrazit:
Kdykoliv, když není sníh.

Rezervace a poplatky
Za naučnou stezku Bílá Opava se v letních měsících platí.

Rozpis trasy:
Karlova Studánka - Nad vodopády Bílé Opavy (po žluté)
Nad vodopády Bílé Opavy - Pod Ovčárnou (po žluté)
Pod Ovčárnou - U Barborky (po modré)
U Barborky - Ovčárna (tur. chata) - Sutě - Karlova Studánka (po zelené)

 

bila_opava_01 bila_opava_02 bila_opava_04
bila_opava_06 praded_02 praded_13
bila_opava_03
praded_12 praded_18 praded_24