Preikestolen (Prekestolen) – výstup na skalní kazatelnu bez kněze za jedno odpoledne

Norsko je známé svou krásnou a drsnou krajinou bez přehnaných turistických areálů. Ale už i zde nalezneme místa, která spíše připomínají rafinovaný stroj na peníze (splaz ledovce Briksdalsbreen) a nebo se ocitnete v zácpě davů, což spíše připomíná místo, kde by se mohlo dávat něco zdarma. Přesně tím druhým případem je kazatelna Preikestolen. Na druhou stranu, něco takového jen stěží někde jinde uvidíte, a proto jsme při cestě Norskem udělali právě kvůli Preikestolenu docela slušnou zajížďku.
Nakonec jsme výšlap na Preikostolen absolvovali přesně tak jak upozorňovali průvodce - spolu s desítkami dalších, které jak na běžícím pásu přivážel jeden bus za druhým. A to v počasí, ve kterém by ani psa nevyhnal…
Preikestolen (také se používá Prekestolen) se volně překládá jako kazatelna či skalní kazatelna. Jde o obrovský skalní blok, který je vysunutý či přilepený k téměř kolmé stěně padající k hladině fjordu Lysefjorden, v norském reginu Rogaland (nedaleko od města Stavanger). Výška plošiny či terasy bloku nad hladinou je neuvěřitelných 604 m, což při pohledu na některé turisty sedící na hraně skály, opravdu vzbuzuje respekt. Skalní plošina má cca rozměry 25x25 metrů a je dokonce považována za jeden z přírodních divů Evropy. Každopádně se minimálně objevuje na většině High Lights Norska.
Byla objevena výletníky z lodí plujících po Lysefjordu už na počátku 20. století a okamžitě se stala turistickou atrakcí. V minulosti dokonce padaly návrhy, že by mohl být na kazatelnu vybudován jakýsi výtah či lanovka. Naštěstí se nic takového neuskutečnilo a tak od totální degradace tohoto místa dělí 2 hodiny vcelku slušného výstupu a 2 hodiny zase zpátky, což alespoň odradí úplné pohodlné jedince.
Východiskem je docela velké parkoviště u Prekestolhytty, kde není potřeba se dlouho zdržovat a rovnou se pustit do prvního prudkého stoupání, které vás dovede na místo, odkud je pěkný pohled na chatu a také mumraj kolem ní. Nezapomeňte si všimnout pěkného suchého solitérního stromku, s kterým se jako s foto motivem možná nepotkáváte naposledy. Po tomto úvodu nabírá okolní krajina typickou podobu norské krajiny s jezírky a všudypřítomnými skálami. Cestou navrch narazíte na několik vcelku pěkných míst. Tím prvním je dřevěný chodník, který překonává jakousi horskou bahnitou loučku či rašeliniště. Kousek dál se zase dostanete na otevřenou skalnatou planinu, z které se otevírají opravdu pěkné výhledy, jezírka a rašeliniště jsou samozřejmostí.
Stále jde o technicky jednoduchou záležitost, i když musíte překonávat skalní prahy a balvany. Což při počtu lidí a častých deštích může někdy činit problémy. Zvláště těm, kteří si vyrazí nahoru v sandálech a že jsme jich během jednoho odpoledne viděli docela dost. Zásadnější problém se objevuje až na konci výstupu. Nejprve procházíme vcelku obtížnějším místem, kde je třeba se jen přidržet a prostě si dávat pozor, poté nás od kazatelny dělí cca 100 – 200 metrů úzkého chodníčku, na kterém je dobré si všímat kam šlapete. Těch více jak 600 metrů kolmé stěny pod vámi by se vám určitě nechtělo „skákat dolů“. Jak již jsem se zmínil, na konci vás čeká plošina s rozměry 25x25 m a opravdu kolmými stěnami. Pokud si chcete sednout a zírat do hloubky pod sebe máte jedinečnou příležitost. Žádné zábradlí a ani hlídači vás nečekají.
Charakteristika:
technicky i fyzicky snadné, je zbytečné se vydávat za hodně špatného počasí, protože právě výhledy na a hlavně z kazatelny jsou opravdu tím nejlepším
Jak se tam dostat:
Z parkoviště u chaty Prekestolhytta, ke které se dostanete po silnici 13 (v Josangu za Jorpelandem odbočíte na značenou cestu). Kazatelna leží přibližně 30 km na východ od města Stavanger
Vzdálenost: cca 4 km jedním směrem.
Čas: 4 h
Převýšení: cca 400 m
Související články