Okruh Špindlerovka - Martinovka - Labská bouda a zpět do Špindlerova Mlýna

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Labska boudaPřekvapuje mne kolik lidí zná jenom jednu polovinu Krkonošského hřebenu. Pravda, nedělal jsem si na to podrobný průzkum za pomoci nějaké renomované společnosti, ale trochu jsem se vyptával. Snad dobrá polovina výletníků do Krkonoš vyráží do Pece pod Sněžkou odtamtud nahoru na Sněžku.

Je to celkem pochopitelné, a to hlavně díky lanovce jež podstatně zkrátí turistovo utrpení v nekonečném lese, jímž se stoupá na Růžohorky. Pokud jezdí lanovka až nahoru na nejvyšší horu Krkonoš, stačí už jenom přesednout. V opačném případě se hezky projdete mezi stromky po rovince a závěrečným 15-ti minutovým výstupem zpečetíte nesmrtelný pocit horolezce stojícího na vrcholu. Rozhodně zajímavým tipem na výlet pro ty co to neznají (neuraž se prosím turisto jež jsi tudy již mnohokráte procházel) je hřeben Krkonoš od Špindlerovky dál směrem na Harrachov. Tvrdím, že co se členitosti krajiny a zajímavosti týče, je tato část hezčí než zprofanovaná Sněžka se stovkou turistů v a turistek v lodičkách.

Vyrazíme ze Špindlerova Mlýna autobusem na Špindlerovku. Jízdní řád najdete na opačné straně autobusevého nádraží než je budova s restaurací a autobus jezdí každou hodinu. Drsnější povahy to mohou vyběhnout po svých nicméně nezapomínejte, že máme před sebou 18 kilometrů a na Špindlerovku je to z centra města 8km a to do pořádného kopce.

Ze Špindlerovky vyjdeme po červené na opačnou stranu než je značena Luční Bouda a Sněžka. Cesta začne mírně stoupat. Míjíme rozcestí "Pod Petrovkou" a pokračujeme dál. Krkonoše tu nabývají rázu opravdových hor a otevírají se nám pohledy, které mohou některým snad trochu připomínat Nízké Tatry. Pozoruhodná jsou obě uskupení skal: Dívčí a Mužské kameny, na které narazíme přibližně po třech kilometrech od Špindlerovky. Odsud jsou také velmi pěkné výhledy na polskou stranu.

Pokračujeme až na rozcestník "Nad Martinovskou boudou",kde odbočíme z hlavního hřebene po modré a cesta nás povede po vrstevnici po okraji hory až k Martinovce. Odtamtud se terén vlní po zelené značce až k Labské boudě. Nepochopil jsem úmysl komunisty, který se rozhodl toto monstrum postavit právě zde. Pravděpodobně se rozhodli poručit větru dešti na nejnepravděpodobnějším místě v Čechách.

Odtud už je to po modré jen pár kroků k "Labskému vodopádu", ke kterému odbočuje cesta na vyhlídku. Sestup zpět do Špindlerova mlýna vede od vodopádu dolů dál po modré, s nádhernými výhledy na okolní příkré skály. Jediné co dojem s těchto majestátních skal kazí je výhled na monstrum Luční boudy, jež je vidět prakticky po celou dobu sestupu Labským dolem.

Charakteristika:

Nenáročná procházka po hřebeni Krkonoš; 

Trasa:
Špindlerovka - Pod Petrovkou - Nad Martinovskou boudou - Labská bouda - Labský vodopád - Špindlerův Mlýn;

Okruh: ano;

Čas: 5h; 

Vzdálenost: 18km;

Jak se tam dostat: autobusem do Špindlerova Mlýna a poté autobusem na Špindlerovku.
 

Labsky vodopad Pramen Labe Krkonose_04.jpg
Krkonose_09.jpg Krkonose_12.jpg Krkonose_08.jpg

Foto: Labská bouda, Dívčí a Mužské kameny, Pramen Labe - TREKY.CZ