Na Kleť z Českého Krumlova - celodenní turistika za nejvyšší horou Blanského lesa

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

klet_002Vzdálenost: 20 km; Čas: 5-6 h

Pokud se vypravíte do Českého Krumlova, a věřte, že nebudete litovat, jedná se přece o jedno z nejkrásnějších měst u nás, možná zatoužíte po troše toho přírodního odpočinku mezi návštěvami nádherných starobylých zákoutí, které Krumlov bezesporu nabízí. Na sever od města se totiž rozkládá rezervace Blanský les. A jeho nejvyšší vrchol Kleť vám můžeme nabídnout jako výletní cíl.

Kleť měří 1083 metrů a stejně jako celý Blanský les je součástí Šumavského předhůří. Na její severozápadní straně najdete přírodní rezervaci, která chrání suťové lesy a vzácné jedle bělokoré.

A co najdete na vrcholu? Vaším dnešním cílem bude nejstarší kamenná rozhledna v Čechách, postavená  v roce 1825, Josefova věž. Rozhledna je vysoká 20 metrů a vystoupáte na ni po stodeseti schodech. Pokud vám bude viditelnost přát, dohlédnete odsud až na zasněžené vrcholky rakouských alp. Pokud zaostříte o něco blíže, bude se slunce odrážet v hladině nádrže Lipno a do výšky budou stoupat bílé chuchvalce páry z jaderné elektrárny Temelín.

Výškový profil trasy:

na_klet_z_krumlova_profil

Mapa:

na_klet_z_krumlova_mapa

Mapa a profil byly vytvořeny aplikací Turistické trasy, www.trasy.net

Charakteristika:
Čekejte fyzicky náročnou trasu. Budete překonávat bezmála 600 metrů převýšení na deseti kilometrech, takže se dost zapotíte.

Trasa:
Český Krumlov (žel. stanice) - Nový Dvůr - U modrého obrazu - Bílý kámen - Tunel - U rezervace - Před vysílačem - Kleť - U hájovny Plánský - Nad Vyšným - Vyšný - Český Krumlov

Okruh: Ano

Jak se dostat na začátek a konec turistické trasy:
Český Krumlov je nejpopulárnějším turistickým městem v Jižních Čechách a dostat se sem není opravdu problém. Turistické značení začíná přímo ve středu města. Pokud byste jej nemohli najít, nechte se nasměrovat na nádraží, podle kterého stezka na Kleť vede.

Převýšení: 595 m

Celkem stoupání:  10,8 km (54%)

Celkem klesání: 8,37 km (42%)

Občerstvení:
Tereziina chata na Kleti

Kdy vyrazit:
Kdykoliv

Podrobný rozpis trasy:
Český Krumlov (žel. stanice) - Nový Dvůr ... po zelené
Nový Dvůr  - U modrého obrazu - Bílý kámen - Tunel ... po modré
Tunel - U rezervace .... po žluté
U rezervace - Před vysílačem - Kleť .... po modré
Kleť - U hájovny Plánský - Nad Vyšným - Vyšný - Český Krumlov .... po zelené