Výlet na hrad Helfenburk - je libo se trochu projít nebo máte čas jen na prohlídku hradu?

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

HelfenburkVzdálenost: 3 km; Čas: 2 h 

Zřícenina hradu Helfenburk stojí na lesnatém kopci poblíž Bavorova. Hrad postavili ve 14. století Rožmberkové a postavili jej zřejmě velmi dobře, neboť nebyl nikdy dobyt. Padl až o dvěstě let později,  když jej musel Petr Vok z Rožmberka prodat, aby zaplatil své dluhy vzniklé jeho pověstným životním stylem. Hrad se stal majetkem města Prachatic a záhy zpustl. Dnes slouží hradní věž jako rozhledna a nabízí překrásný výhled na Šumavu.

V podzemí hradu je podle pověsti ukryt i obrovský poklad, který se pokoušelo hledat mnoho vesničanů a sedláků, kteří v okolí hradu žili. Vždy když se k hradu blížili, objevil se před nimi malý a ošklivý skřítek, který je zastrašil, a tak hradní poklad stále čeká na toho, kdo jej objeví.

Trasa:
Máte celkem dvě možnost a jako obvykle si budete muset vybrat mezi kratší a delší:

Kratší trasa směřuje velmi přímočaře na hrad rovnou od silnice. Je to zhruba kilometr a půl, ale do kopce. Autem se dostanete přímo k autobusové zastávce Helfenburk a odtud cesta vede po modré turistické značce.

Pokud se chcete trochu projít, budete muset tam i zpět stejnou cestou, protože tu v okolí nelze najít žádný značený a smysluplný okruh, a tak budete muset absolvovat jednu cestu dvakrát. Nemyslím ovšem, že by to bylo nějaké utrpení. Cesta vede v lesích na rozhraní Volyňska a Vodňanska přes vrchol Duškovec (656 m) a Mlaka a nabídne i pár výhledů. Navíc je velice malá pravděpodobnost, že tu někoho potkáte. Na lidi narazíte většinou až na hradě.

Delší trasa měří 5 km (jedna cesta), takže pokud se projdete tam i zpět, budete mít v nohách krásných 10 km a pivo ve výchozím bodě, Čepřovicích, si zasloužíte. Z Čepřovic až na hrad půjdete po modré turistické značce.

Občerstvení:
Hospoda v Čepřovicích v Kulturním domě

Jak se tam dostat:
Čepřovice, odkud se vyráží na delší trasu, leží na silnici č 142 mezi Volyní a Bavorovem. Pokud se chcete vydat kratší trasou a pouze vystoupat k branám hradu, pokračujte z Volyně po silnici 142 z Čepřovic do Koječína. Výchozí místo na hrad je křižovatka, kde se ze sinice č. 142 odbočuje směrem na Krajníčko.

 

Helfenburk

Foto: Hrad Helfenburk - www.naturfoto.cz