Na Kunětickou horu - jedinou horu mezi Pardubicemi a Hradcem

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
mapa: 

kuneticka_hora_03Mezi Hradcem Králové a Pardubicemi se nad okolní rovný terén tyčí pouze jediný vrchol. A protože je celé okolí naprostá placka a hora jen jedna, je naprosto zřejmé, že tady hrad prostě stát musí. A i když je k termínu hora opravdu daleko, protože se zhruba tří set metrovou výškou se jedná spíš o kopec, je nazýván právě Horou Kunětickou, nebo také Kuňkou, jak mu říkají místní.

I při výstupu od parkoviště k hradu se celkem zadýcháte, ale to by přece nebylo ono, ne? A proto Vám nabídneme kratší pěší trasu zdejším rovinatým terénem, která začne a skončí v Pardubicích.

Kunětická hora
Počátky hradu se datují zhruba do poloviny 14. století a významnou roli hrad sehrál později, když se stal opevněným místem husitů. Poté byl přestavěn rodem Pernštejnů, který jej získal. Bohužel se do dnešních dob nedochovala jeho podoba z dob největšího rozmachu, neboť byl nejprve pobořen Švédy a poté byly stavby narušeny lámáním kamene ze skály, na které hrad stojí.

Jádro dnešního hradu je tvořeno zrekonstruovaným palácem s vnitřním uzavřeným nádvořím, kruhovou věží a kaplí sv. Kateřiny. Zachovala se také část obranných hradeb s baštami a dělostřeleckými střílnami.

Každý rok se skála pod Kunětickou horou otevírá, aby odvážným, kteří se nebojí do ní vstoupit, ukázala bludiště s chodbami vykládanými zlatem a drahokamy. Ale i tak je prý vstoupit a hlavně pobývat uvnitř hory nesnadné, po chodbách bloudí přízraky mnichů z Opatovického kláštera, který byl dobyt a vypálen husitským vojskem.

Více informací o hradu najdete na http://www.hrad-kunetickahora.cz/

Pokud se rozhodnete udělat si k hradu pěší výlet, čekají vás zhruba 3-4 hodiny chůze podél Labe. Trasa začíná  i končí u Pardubického zámku. Odtud vyrazíme po zelené přes most a okolo autokempu budeme pokračovat k rameni Labe. Trasa pak vede podél řeky, než se od ní odkloní, aby zamíříla do Brozan a poté do vesnice Ráby.

V Rábech přímo na zelené značce můžete navštívit Perníkovou chaloupku, Muzeum perníku a pohádek, které nabízí často další program pro rodiny s dětmi. Odtud je to hradu už co by kamenem dohodil.

Z Kunětické hory nás zpět do Pardubic k zámku odvede červená turistická značka, přes Kunětice a Počáply. Vede převážně podél Labe a prakticky po celou dobu, kdykoliv se otočíte, budete mít výhled na hrad.

Výškový profil trasy:

pardubice_kuneticka_hora_profil

Mapa:

pardubice_kuneticka_hora_mapa

Mapa a profil byly vytvořeny aplikací Turistické trasy, www.trasy.net

Charakteristika:
Nenáročná trasa s prakticky nulovým převýšením, jediný úsek, kde budete lehce funět je výstup k první bráně hradu.

Trasa:
Pardubice zámek - Brozany - Ráby - Kunětická hora - Kunětice - Počáply - Pardubice zámek

Okruh: Ano

Jak se dostat na začátek a konec turistické trasy:
Do Pardubic se dostanete jakkoliv - vlakem, autobusem apod.

Čas: 4 h

Převýšení: 80 m

Vzdálenost: 16 km

Občerstvení:
V každé vesnici,  přímo pod hradem je restaurace se starověkou stodolou.

Kdy vyrazit:
Kdykoliv, sledujte však otevírací dobu hradu.

Podrobný rozpis trasy:
Pardubice zámek - Brozany - Ráby - Kunětická hora ........ po zelené
Kunětická hora - Kunětice - Počáply - Pardubice zámek ... po červené

 

kuneticka_hora_01 kuneticka_hora_02 kuneticka_hora_04
kuneticka_hora_05 kuneticka_hora_07 kuneticka_hora_06

 

Foto: František Záruba, http://hrady.rajce.idnes.cz/