Okolo Velkého Dářka - naučná stezka, která překvapí severskou tajgou

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

velke_darko_11Dvanáctikilometrovou rovinatou trasu okolo největšího rybníku Českomoravské vrchoviny urazíte během přibližně tří hodin a i když se může zdát, obcházení rybníka nenabízí přílišné zážitky, opak je v tomto případě pravdou. Stezka provází její návštěvníky dvěma rezervacemi, Dářkem a Radostínským rašeliništěm, které jako kdyby z oka vypadly severské tajze. Pokud se tedy zrovna nechystáte do Skandinávie nebo na sever Ruska, možná by tohle pro vás mohlo být zajímavé.

Dářko bylo pravda v dobách minulých poněkud zprofanovaným místem. Dodnes najdete zejména na jeho jižním konci pozůstatky toho, co způsobil dopad dělnické pěsti na okraj rybníka. Rozpraskaná betonová pláž s železným zábradlím, jež by vydržela i pád atomovky, a na druhé straně jasně viditelná písečná pláž, která je jenom němým svědkem toho, jak mohl i tento břeh vypadat předtím, že jej dělnická strana určila za vhodný pro rekreaci.

Ale to by vás rozhodně nemělo odradit, neboť je to jen malá část toho, co na moři Vysočiny vidět. Rybník má rozlohu 206 hektarů a je i poměrně mělký. V nejhlubším místě najdete pouze 4m a průměrná hloubka je pouhého jeden a půl metru. Na stezce vás čeká 15 naučných cedulí, které vás seznámí s CHKO Žďárské vrchy, vodním ptactvem nebo zdejšími rašeliništi.

Výškový profil trasy:

velke_darko_profil

Mapa:

velke_darko_mapa

Mapa a profil byly vytvořeny aplikací Turistické trasy, www.trasy.net

Charakteristika:
Procházka po naprosté rovině, nenáročné pro kohokoliv. Pouze po dlouhých deštích by terén mohl být dost rozmáčený. Přes kritická místa jsou dřevěné mostky.

Trasa:
Karlov - Velke Dářko (hráz) - Pardtiny - Radostín - Karlov
(Následujte značení naučné stezky)

Okruh: Ano

Jak se tam dostat:
Pokud nepojedete autem, pak je nejlepší volbou autobus ze Ždáru n. Sázavou, který tam jede zhruba 20 minut,.

Čas: 3-4 h

Vzdálenost: 12 km

Občerstvení:
Restaurace v Karlově, Radostíně nebo Škrlovicích

Kdy vyrazit:
Kdykoliv

velke_darko_01 velke_darko_05 velke_darko_07
velke_darko_09 velke_darko_10 velke_darko_12