SOOS - malý kousek Islandu v Čechách

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
mapa: 

soos_01Jste-li vyznavačem sopečné turistiky a čicháte rádi sirnatý puch soupající z bahenních sopek, pak nesmíte opomenout navštívit rezervaci SOOS. Chtěli jste vždycky na Island a nebyl čas nebo peníze? Nevadí, SOOS nabízí alternativu, kterou si můžete prohlédnout kdykoliv a udělat si vlastní zájezd na takový malý Island poblíž Františkových lázní.

Národní přírodní rezervace SOOS byla vyhlášena v roce 1964. Najdete ji zhruba 5 kilometrů severovýchodně od Františkových Lázní. Na více než 220-ti metrech čtverečných tu najdete spousty vyvěrajících pramenů a bahenních sopek - tzv. mosfet, ve kterých bublá unikající oxid uhličitý.

V pánvi, kde SOOS leží, bylo původně jezero, na jehož dně se usadila křemelina. Ta dosahuje tloušťky několika metrů, ale ani to nezabrání minerálním pramenům, aby se draly na povrch. Rezervace poskytuje ochranu také několika unikátním rostlinným druhům, z nichž patrně nejvýznamnější je Orchidej Trojklaná.

Vzdálenost: 2 km
Naučná stezka rezervací měří 2 km a zdolá ji bez problémů kdokoliv. Je ovšem nutno mít na paměti, že vede po dřevěných chodnících nad terénem. Stezka je bezbariérová, kromě dvou vyhlídek.

Čas: 1h (max)

Jak se tam dostat:
Vlakem do zastávky Nový Drahov. Naučná stezka začíná kousek od vlakové stanice. Vlakem je možné jet i do Františkových Lázní a k rezervaci dojít po červené turistické značce - 6,5 km nenáročným terénem. Autem pojedete z Františkových Lázní na Nový Drahov, projedete obcí a zhruba po 2 kilometrech po pravé straně narazíte na parkoviště k rezervaci.

Kdy vyrazit:
Rezervace je otevřená od začátku března do poloviny listopadu. Otvírací hodiny zhruba odpovídají tomu, jak je v daném ročním období světlo.

Rezervace a poplatky:
Platí se vstup na stezku do rezervace

 

soos_02 soos_03 soos_04