Ztracenka - odpolední výlet za ztracenou osadou

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Pod Bílou skálou Ztracenka je pojem ve Středočeském kraji, který zela jistě budou znát dva typy lidí. Trempové, kteří sem jezdili už v padesátých letech dvacátého století a adrenalinu chtiví bikeři, kteří překonávají zdejší nástrahy v pedálech svých horských kol. Ale pro nás ostatní, co je to vlastně ta Ztracenka ?

Začneme lehce v historii. Za vlády Habsburků prosperoval vzájemný obchod se zeměmi, které byly pod jejich nadvládou, v tomto případě s Rakouskem. Sůl, která se dovážela z Rakouska, byla na povozech dopravována do Českých Budějovic a odsud na vorech a lodicích směřovala až do Prahy. Ač se to dnes při pohledu na klidnou hladinu Vltavy zdá neuvěřitelné, bylo tehdejší koryto řeky plné peřejí a proplout tudy bez pohromy dokázali pouze zkušení lodivodi. Právě proto dal císař Ferdinand III. příkaz k úpravě stávajícího koryta řeky. Na břehu přibyla i socha Jana Nepomuckého, coby patrona plavců a zdejší peřeje byly od té doby nazývány Svatojánskými proudy. Proudy se bohužel do dnešní doby nedochovaly, neboť zmizely pod hladinou Štěchovické přehrady a klidná hladina řeky dnes ani v nejmenším nenaznačuje svoji původní divokost.

ztracenka_mapa

ztracenka_profil

Přesto je tůra okolo řeky úchvatná a zavede vás do míst, kam se autem nedostanete. Jediný přístup je buď po vodě a nebo tak jak půjdete vy - pěšky. Absence silnic, na místě několik kilometrů od Prahy, je příjemně osvěžující a na pár hodin se budete cítit daleko od civilizace, kterou budou představovat jen malebné dřevěné chatky rozmístěné po obou březích řeky.

Trasa začíná i končí ve Štěchovicích u autobusové zastávky, odkud zamíříme po modré turistické značce proti proudu Vltavy a budeme mírně stoupat do strání nad hrází Štěchovické přehrady.

Je jedno kterým směrem se vydáte, většina lidí si to šlape ze Štěchovic, kde se po modrém turistickém chodníku dostanete nad hráz přehrady. Zde musíte překonat potrubí místní přečerpávací elektrárny. To nejzajímavější začíná od rozcestí chodníků „Pod Strání“, kde pokračujete po zelené značce. Pokud si myslíte, že Vás čeká nudný chodník kolem vodní nádrže tak jste na velkém omylu. Cesta je několikrát vedena nečekaně vzdušně a dokonce někde je opatřena zábradlím, a to především v místech pod Bílou skálou. Pokud i to Vám není dost, čekají vás cestou proražené skalní tunely. No řekněte sami, kolik máme v Čechách chodníků s bezpečnostním zábradlím? A to nemluvě o krásném kamenném moři, které by při troše fantazie mohlo konkurovat Čertově stěně na Šumavě.

Celý chodník je koncipován jako naučná stezka, popravdě řečeno se na některých tabulích již podepsal zub času. Kromě již zmíněných přírodních zajímavostí můžete také pohlédnout do kolébky trampingu u nás, který se v těchto místech datuje už od počátku minulého století. Tou první by měla být osada Ztracenka, ale podobných je v okolí ještě celá řada.

Po téměř 2 hodinách a 8 kilometrech dorazíte do Třeběnic pod hráz Slapské přehrady, která je daleko fotogeničtější než ta Štěchovická. Celá trase není opravdu „zadarmo“, občas si budete připadat jak na horské dráze - nahoru a zase dolů.

Zpět do Štěchovic je nejlepší vystoupit velmi pohodlně po modré značce nad Třeběnice pod vršek Chlum, kde se napojíte na červenou, po které vcelku prudce sestoupíte opět do Štěchovic.

Charakteristika:
Krásná procházka podél Vltavy po úzké pěšině zasazené v jejím břehu. Místy vede stezka vysoko ve stěně kaňonu, nicméně se není třeba ničeho bát. Projdete tu bez problémů i pokud trpíte výškovou závratí.

Trasa:
Štěchovice - Pod Strání - Ztracenka - Třebenice - Kolna - Pod Homolí - Štěchovice

Okruh: Ano

Jak se dostat na začátek a konec treku:
Do Štěchovic

Čas: 4-5 h

Převýšení: 184 m

Vzdálenost: 14,5 km

Voda a jídlo:
Občerstvení najdete pouze ve Štěchovicích a Třebenicích.

Kdy vyrazit:
Celoročně, v zimě pozor na led, některé úseky mohou být, jsou-li zledovatělé, velice nebezpečné.

Rozpis trasy:
Štěchovice - Pod Strání ....................po modré
Pod Strání - Ztracenka - Třebenice .........po zelené
Třebenice - Kolna  .........................po modré
Kolna - Pod Homolí - Štěchovice ............po červené

 

Ke Štěchovické přehradě Štěchovice - přehrada Chaty podél cesty ke Ztracence
Loďky podél Ztracenky
Loďky podél Ztracenky Kaňon Vltavy
Osada Ztracenka
Osada Ztracenka Osada Ztracenka
Stechovice_Ztracenka_010 Pod Bílou skálou Slapy přehrada
 

Foto: Ztracenka - TREKY.CZ