Doupovské hory - celodenní okruh po naučné stezce

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

doupovske_hory_03Doupovské hory najdete v jižním Krušnohoří. Většina pohoří leží na pravém břehu Ohře, malá část zasahuje i na břeh levý. Jejich název pochází ze jména již neexistujícího města Doupov. Výška hor se pohybuje od 500-ti do 900-ti metrů nad mořem, nejvyšším vrcholem je Hradiště (934 m). Velkou část území Doupovských hor zabírá vojenský areál "Vojenský újezd Hradiště", kam je vstup zakázán, a tak vedou zdejší turistické trasy hlavně v okrajových částech hřebene.

Naučná stezka Doupovské hory je součástí 15-ti kilometrového okruhu, který nás povede částí Doupovských hor a poté zamíří do CHKO Slavkovský les.

Okruh začneme v obci Andělská hora, která leží zhruba 8 km od Karlových Varů. Pokud jsme si naplánovali dost času na výlet a nemusíme už teď stíhat autobus, stojí zato vypravit se na vršek nad vesnicí, na kterém stojí zřícenina stejnojmenného hradu ze 14. století. Po prohlídce hradu nás naučná stezka vede dál k bývalé vesnici Stichlův mlýn, kde najdeme dnes pouze kapli a několik zchátralých zdí. Naučná stezka poté obejde z leva kopec Kamenný vrch  a začne stoupat na Šemnickou skálu (645 m), odkud je vidět opravdu hodně daleko do zdejšího kraje.

Z vyhlídky budeme klesat po červené značce směrem "Hloubek,potok" a "Nad Pražskou silnicí". Tam z červené turistické značky přejdeme na zelenou a podél Vralského potoka se budeme vracet zpět do Andělské hory. Příjemným zpestřením je vyhlášené golfové hřiště, podél kterého trasa vede.

Charakteristika:
Okruh je nenáročný, vede hlavně po lesních a po polních cestách.

Trasa:
Andělská hora - Šemnická skála - Nad Pražskou silnicí - Golfové hřiště - Andělská hora

Okruh: Ano

Jak se dostat na začátek a konec treku:
Do obce Andělská hora jezdí pravidelné autobusové spojení z Karlových Varů, jízda autobusem trvá 15 minut. Pokud pojedete autem, je Andělská hora kousek od hlavní silnice E48 (Praha - Karlovy Vary).

Čas: 4-5 h

Převýšení: 232 m

Vzdálenost: 15,5 km

Kdy vyrazit:
Kdykoliv

Itinerář den po dni / Rozpis trasy:
Andělská hora - Stichlův mlýn - Šemnická skála ................(po naučné stezce nebo po žluté)
Šemnická skála - Hloubek - Nad Pražskou silnicí ...............(po červené)
Nad Pražskou silnicí - Golf. Hřiště - Andělská hora ...........(po zelené)

 

doupovske_hory_01 doupovske_hory_02

Foto: Doupovské hory