Andělská hora - výlet na historicky významný hrad v blízkosti Karlových Varů

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
mapa: 

andelska_hora_04Andělskou horu najdete přibližně sedm kilometrů od Karlových Varů. Hrad se tyčí nad vesnicí stejného jména. Původní název hradu byl Engelsburk a základní kameny byl položeny ve 14. století. V patnáctém století byl hrad přestavěn svým majitelem Zbyňkem Zajícem z Hazmburka.O dvěstě let později byl dobyt a zpustošen Švédy. Poté byl sice opět obnoven, ale po požáru v roce 1718 byl opuštěn a začal chátrat.

Hradní vyhlída nabídne pohled na Tepelskou vrchovinu na jihu a na Slavkovský les na jihozápadě. Vidět jsou i vrcholky Krušných a Doupovských hor. Hrad je přístupný kdykoliv, a dost vás překvapí svojí rozlehlostí, která není na první pohled vidět. V pobělohorské době prý na hradě prý byla alchymistická laboratoř, kde působil alchymista Jakob Tenzel. Také se tu natáčel film Balada pro banditu, trampská balada s Miroslavem Donutilem v hlavní roli. Bez zajímavosti rozhodně není, že tu v roce 1786 oslavil své sedmatřicáté narozeniny Johan Wolfgang Goethe, pozdější autor známého Fausta., který měl nedaleké lázně ve značné oblibě a často tu pobýval.

Pokud vám samotná prohlídka hradu nestačí a zatoužíte se podívat také po jeho okolí, pak to nelze než doporučit. Zhruba čtyřhodinový okruh, který začíná v obci pod hradem, vás provede po okraji Doupovských hor a nabídne ještě jednu zajímavost po cestě - Šemnickou skálu. Skále se také přezdívalo Panenský skok, podle kříže jež stával na jejím vrcholu. Měl představovat pannu, která sem uprchla před krutým vládcem zdejšího kraje, aby jej nemusela pojmout za chotě.

Výškový profil trasy:

andelska_hora_okruh_profil

Mapa:

andelska_hora_okruh_mapa

Mapa a profil byly vytvořeny aplikací Turistické trasy, www.trasy.net


Charakteristika:
Nenáročná tůra po okraji Doupovských hor.

Trasa:
Andělská hora - Šemnická skála - Holoubek (potok) - Nad pražskou silnicí - Golfové hřiště - Andělská hora

Okruh: Ano

Jak se tam dostat:
Do Andělské hory jezdí autobus, ale můžete využít zastávku městské hromadné dopravy Karlových Varů a dojet číslem 8 do zastávky Golf. Odtamtud pokračujte po silnici cca 700 metrů směrem k Andělské hoře a v druhé odbočce vpravo se napojte na zelenou turistickou značku, která je částí výše popsaného okruhu. Po zelené dojdete na hrad a po absolvování okruhu zde zase skončíte.

Čas: 4 h

Vzdálenost: 14,5 km

Občerstvení:
Pouze v obci Andělská hora, takže všechno s sebou

Kdy vyrazit:
Kdykoliv

Rezervace a poplatky:
Žádné nejsou

Podrobný rozpis trasy:
Andělská hora - Stichlův mlýn - Šemnická skála .......................po žluté
Šemnická skála - Holoubek (potok) - Nad pražskou silnicí .........po červené
Nad pražskou silnicí - Golfové hřiště - Andělská hora ................ po zelené

 

andelska_hora_02 andelska_hora_03 andelska_hora_01