High Sierra Trail - devět dní pohořím Sierra Nevada

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

High Sierra Trail je jediný systém stezek v pohoří Sierra Nevada, který byl vybudován výhradně pro turistické účely (ostatní cesty jsou povětšinou pasteveckého nebo prospektorského původu). Cesta vede od obrovitých sekvojí v národním parku Sequioa na vrchol hory Mt. Whitney a poté klesá na místo zvané Whitney Portal, kde končí.

Charakteristika:
Náročný a dlouhý trek, teploty jsou často vysoké, exponované úseky nejsou, ani pohyb po ledovci. V oblasti Kern si dejte pozor na chřestýše. Každý kemp kromě dvou posledních má bednu na uschování jídla proti medvědům. Stanice strážců parku jsou na Bearpaw a Cabtree. Poblíž Big Arroyo je stanice u jezer Little Five Lakes, ale často bývá opuštěna a rangeři jsou v terénu. Mobilní telefony vám mezi Hamilton Lake a Mt. Whitney nebudou fungovat.

Trasa:
Viz Itinerář

Okruh: Ne

Jak se dostat na začátek a konec treku:
Na oba konce treku (Crescent Meadow i Whitney Portal) jezdí autobusy společnosti Mt. Whitney Shuttle http://www.mtwhitneyshuttle.com, které lze využít pro návrat do výchozího bodu, pokud tam máte zaparkované auto.

Čas: 9 dní

Převýšení: 4419 m

Vzdálenost: 120 km

Ubytování:
Vlastní stan je nutný. Budete spát pouze v něm.

Voda a jídlo:
Jídlo na celý trek si budete muset nést s sebou, voda se dá nabrat na každém tábořišti, ale je nutné ji filtrovat nebo chemicky čistit. Bližší informace vám poskytnou strážci parku při registraci.

Kdy vyrazit:
Nejlepší doba je Červen - Září

Rezervace a poplatky
Vzhledem k stanovené hranici maximálního počtu lidí na treku je nutné povolení. Rezervace dopředu je vhodná a budete mít jistotu, že se na vás dostane.  Za obojí se platí poplatek.

Itinerář den po dni / Rozpis trasy:

1. Den: Crescent Meadow - Bearpaw
Vzdálenost: 19 km, Převýšení: 580 m (převážně stoupání, občasné klesání)
Trek začíná v Crestent Meadow v sekvojovém lese Giant Forest poblíž kempu Lodgepole. Tento den vás bude čekat stoupání po jižně orientované stěně kaňonu nad řekou Kaweah River. Cílem cesty je kemp Bearpaw. Cesta bude úmorná nejen díky vedru, ale i díke svému terénnímu profilu, neboť stoupá a klesá více, než by se bylo původně zdálo.

2. Den: Bearpaw - Hamilton Lake
Vzdálenost: 6,5 km, Převýšení: 300 m (převážně stoupání)
Jednoduché a krátké. Vyjdeme k jezeru Hamilton Lake s uchvacujícími výhledy na kolmé skalní útesy, přejdeme přes visuté mosty, budeme míjet mohutné vodopády a žulové dómy. Tato oblast se nazývá Valhalla, královská místnost severských bohů. Poté co si vyberete jeden z mnoha kempů na břehu jezera, doporučuji koupel.

3. Den: Hamilton Lake - Big Arroyo kemp
Vzdálenost: 12 km, Převýšení: 730 m (stoupání), 360 m (klesání)
Průsmykem Kaweah Gap překročíme hřeben hor zvaný Great Western Divide, který rozděluje oblast mezi kaňonem Kings a národním parkem Sequoia. Stezka se proplétá mezi skálami ven z oblasti Valhalla, k sedlu v nadmořské výšce 3261 m. Stoupání není prudké, ale je zdlouhavé a vyčerpávající. Po cestě narazíte na jezero Precipice Lake, které proslavil svými fotografickými záběry Ansel Adam. Mírným klesáním dorazíme do kempu Big Arroyo.

4. Den: Big Arroyo kemp - Kern Hotspring
Vzdálenost: 22 km, Převýšení: 300 m (stoupání), 1160 m (klesání)
Jeden z nejdelších úseků treku. Z kempu Big Arroyo bydeme šplhat na rozlehlou náhorní plošinu Chagoopa Plateau, kde nás čekají takřka nekonečné kilometry na písečných cestách napříč borovicovými háji. Poté se před námi překvapivě otevře zelená louka s výhledem na Mt Kaweah a ledovým potokem, kde si můžete zchladit rozpálená chodidla. Raději to opravdu udělejte, protože za hranou plošiny vás bude čekat náročné klesání o celých 1100 m. Posledních několik kilometrů vede podél řeky až k horkým pramenům Kern Hotspring, obklopeným kempovacími místy.

5. Den: Kern Hotspring - Junction Meadow
Vzdálenost: 12 km, Převýšení: 365 m (stoupání)
Dnešní den ve srovnání s těmi předchozími nebude opravdu mít co nabídnout. Bude nás provázet vcelku nudná a neměnná krajina podél břehu řeky až ke kempu Junction Meadow. Tentokrát bohužel bez horkých pramenů.

6. Den: Junction Meadow - Cabtree
Vzdálenost: 11 km, Převýšení: 914 m (stoupání), 90 m (klesání)
Zpět k čistému horskému vzduchu, pryč od horkých kaňonů s chřestýši. Výstup začíná okamžitě a doporučuji vyrazit brzo, protože vás čeká několik hodin stoupání, než se dostanete na křižovatku, kde se náš trek protne s pověstnou dlouhou trasou John Muir Trail ve Wallace Creek. Poté se vám nakrátko otevřou první výhledy na horu Mt. Whitney a už jen pár minut zbývá k stanici strážců parku v Cabtree, která je naším dnešním cílem.

7. Den: Cabtree - Jihozápadní svah Mt. Whitney
Vzdálenost: 12 km, Převýšení: 259 m (stoupání)
Dnes si oproti včerejšku můžete přispat, protože krátký výlet k vyschlému jezeru Guitar Lake nám zabere jenom pár hodin. Navíc není jediný důvod, proč přijít na toto místo bez stínu dříve než je nezbytné. Místo je velmi otevřené, takže pokud se schyluje k bouřce, raději počkejte s příchodem až k večeru, kdy většina bouří v Sierra Nevadě odehřmí.

8. Den: Jihozápadní svah Mt. Whitney - Outpost kemp, Trail Camp kemp
Vzdálenost: 21 km, Převýšení: 914 m (stoupání), 1219 m (klesání)
Tak tenhle den bude opravdu porce, doporučuji vstát mezi druhou a třetí hodinou ranní a pustit se do výstupu. Nejen, že budete moci po cestě sledovat východ slunce, ale vyhnete se sžírajícím vedrům. Dojděte až k Trail Crest ve výšce 4114 m. Tady necháte batohy a vyrazíte nahoru pouze s vrcholovým vybavením. Voda, svačina a oblečení proti větru je nutností. Z Trail Crest je to zhruba tam i zpět stejnou cestou 7,5 kilometrů, převýšení na jednu cestu je cca 300 metrů. Ale nezapomeňte, že už jste v poměrně slušné nadmořské výšce. K ubytování máte dnes dvě možnosti kemp Trail Camp, který je v třítisícové nadmořské výšce, nebo Outpost dole v lesích. Mezi Guitar Lake a kempem Trail není voda.

9. Den: Outpost kemp, Trail Camp kemp - Whitney Portal
Vzdálenost: 6 km, Převýšení: 600 m (klesání)       
Jednoduché finále tohoto opravdu dlouhého treku k turistickému bodu Whitney Portal, který vás navrátí zpět do komerčního světa američanů. Stánky se suvenýry a restaurace, věci které budete přehlížet s povýšeným výrazem těch, kteří absolvovali tento náročný a dlouhý trek divokou přírodou hor Sierra Nevada.