Národní park Sequioa – země Obrů

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

NP Sequoia leží na půli cesty mezi kalifornskými metropolemi San Jose a Los Angeles. Přesněji určeno je pár mil východně od města Visalia. Rokem založení 1980 se řadí na historicky druhý nejstarší národní park Spojených států Amerických, hned po Yellowstonu a jeho rozloha činí bezmála 1700 kilometrů čtverečních. Území parku pokrývá i jižní část pohoří Sierra Nevada a zasahuje do několika výškových pásem. Zajímavostí může být, že rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším bodem parku je téměř 4000 metrů. V části Sierra Nevada, která zasahuje do parku Sequioa je i nejvyšší vrchol USA, tedy nepočítáme-li Aljašku, Mt. Whitney (4417m).

“Podívejte se na ty obrovské kmeny,” ozývá se celá posádka našeho bílého korábu silnic. A není divu ! Sekvojovce obrovské, největší zástupce zdejší flóry a současně také jedny z nejstarších žijících organismů na zemi, jsou opravdu důvodem k údivu. Působí obřím dojmem i takhle z okna auta, ale ten opravdový respekt získáte až tehdy, když přijdete blíž a dotknete se kmene. Ano ! Tyhle stromy tu byly dávno před námi a budou tu i po nás, pokud je neskácí blesk nebo nezničí požár. Některé z obrovitých kmenů již bohužel nesou zčernalé známky ohně. Léta tu jsou velmi suchá a pravděpodobnost požárů, i bez zásahu člověka, je dost vysoká.

Nejvíce hledaným stromem je ovšem General Sherman. Největší zdejší sekvojovec, který je často označován za největší žijící organismus na světě. General Sherman roste v části parku nazvané Obřím lesem. A je to rozhodně název odůvodněný. Pokud se pořádně rozhlédnete, uvidíte okolo sebe pět z deseti nějvětších stromů na celém světě, pokud jde o objem dřeva.

Přestože mnozí návštěvníci parku pasou především po sekvojích, park toho nabízí mnohem víc. Je zde zastoupena nepřeberná škála živočišných druhů, která odpovídá výškovým pásmům parku. Správa parku registruje více než 260 původních druhů obratlovců a připouští, že tu mohou být další, které doposud nejsou potvrzené.

 

Sequoia_01.jpg Sequoia_02.jpg Sequoia_03.jpg Sequoia_08.jpg Sequoia_04.jpg
Sequoia_06.jpg Sequoia_07.jpg Sequoia_05.jpg