Nové Hrady - vstupní brána do Novohradských hor

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
mapa: 

nove_hradyPrvní dochované informace o hradu pochází už z roku 1279 a už o století později se hrad stává majetkem rodu Rožmberků. Hrad sloužil jako centrum Novohradského panství, které bylo významnou částí mezi pozemky vlastněnými Rožmberky.

Hrad byl postaven na základech původního hradiště, které leželo přímo na obchodní cestě do Vitorazska (dnešní dolnorakouský region). Hrad byl tedy postaven jako průchozí a na obou koncích stezky byla postavena brána.

Nedaleko parku, v údolí říčky Stropnice, najdeme přírodní rezervaci Terčino údolí, kterým vede krásna naučná stezka, na jejímž konci je tvrz Cuknštejn.

K Novým Hradům se váže pověst o strašidelných mniších, kteří tu v kápích chodili a ty jež nocovali v hradu v prvních dvou poschodích se tázali, které zvíře nebylo stvořeno bohem. Vystrašení nešťastníci odpovídali různě: žába, had, netopýr. Mniši však pokaždé zaúpěli a poté zmizeli. Nocležníci byli často po této zkušenosti mátožní, šílení a nezřídkakdy je návštěva mnichů stála i život. Konec tomu učinil až potulný kovář, který v místním hostinci okoval koně, jehož se všichni báli. Hradní purkrabí se jej poté zeptal, zda by nechtěl strávit noc v hradě, když už je takový nebojácný. Předtím mu však prozradil, co se stalo s jeho předchůdci. Kovář na okamžik přemýšlel, a poté se zachumlal do deky a spokojeně usnul. S posledním úderem půlnočního zvonu byl i on mnichy probuzen a byl mu položen stejný dotaz. Kovář již měl připravenou odpověď, a tak s klidem řekl: "Je to kůň. Má kopyta jako ďábel a když lehá, tak nepoklekne." Mniši spokojeně přikývli a poté zmizeli, aby konečně našli po staletích svůj klid.

Jak se tam dostat:
Nové Hrady leží přibližně 40 km jižně od Českých Budějovic, poblíž stejnojmenného hraničního přechodu s Rakouskem. Vlakem se do Nových Hradů bohužel nedostanete, vzhledem k izolovanosti regionu je nejlepší způsob auto, případně autobus.

Více informací na www.novehrady.cz