Boubínským lesem i pralesem

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

Vzdálenost: 20 km; Čas: 6 hodin

Jak už vyplývá z názvu, je tento trek určen zejména pro lidi, kteří milují les. Až na pár výjimek se z lesa nevyjde. Na své si přijdou i milovníci výhledů do širého okolí. Výchozím bodem pro cestu na vrch Boubín je obec zvaná Kubova Huť. Z turistického rozcestí u malebného nejvýše položeného nádražíčka vede na vrchol Boubína modrá turistická značka. Zpočátku kamenitá, později krásně upravená lesní cesta vás po 4 kilometrech pozvolného a místy i prudšího stoupání krásným převážně smrkovým lesem zavede na rozcestí pod vrcholem. Již půl druhého kilometru se nacházíte v ochranném pásmu boubínského lesa. Na samotný vrchol vás dovede ohraničená stezka, ze které není povoleno scházet. Cestou se prostřednictvím informačních tabulí seznámíte se zdejším lesem a po 500 metrech dorazíte k dřevěné 37 metrů vysoké rozhledně. Výhled je opravdu nádherný a pokud budete mít štěstí na hezké počasí, uvidíte kromě elektrárny v Temelíně nejbližší vrcholky Alp, mezi kterými určitě poznáte i Dachstein.

Z vrcholu Boubína klesá modrá značka asi 1,5 kilometru k rozcestí Na Křížkách, které je na okraji rozlehlé boubínské obory. Z tohoto rozcestí lze zvolit dvě různé trasy, jak se dostat k samotnému Boubínskému pralesu. Po zelené značce kolem bývalého loveckého zámečku se po 3 kilometrech napojíte na naučnou stezku (NS), vedoucí po okraji Boubínského pralesa. Z loveckého zámečku toho moc nezbylo, pouze rozvaliny podezdívky. Zbytek byl odvezen do obory u zámku Hluboká a tam opět sestaven. Zelená trasa se na NS napojuje až v její polovině. Modrá vede k NS přímo a napojuje se na ní asi ve čtvrtině. Samotná naučná stezka kopíruje oplocení Boubínského pralesa. Dovnitř je samozřejmě vstup zakázán. Z tabulí na jednotlivých zastávkách NS se lze dozvědět spoustu zajímavých informací o tomto místě. U jedné z nich je jeden z nejstarších a největších smrků. Ten opravdu největší, zvaný Král smrků, již bohužel odumřel v roce 1970 kvůli turisty poničeným kořenům. Příjemná procházka kolem pralesa je zakončená na opravdu nádherném místě, u Boubínského jezírka. Krásné klidné jezírko uprostřed hlubokého lesa.

Od jezírka vede trasa stále po modré značce podél Kaplického potoka. Na rozcestí Amortovka uhýbá po asfaltce do lesa kolem lomu před Soví skálou k rozcestí Lukenská cesta. Trasa je to asi 2,5 kilometru dlouhá. Stará Lukenská cesta, vedoucí přes boubínské lesy od severu k jihu, byla v minulosti hojně využívaná pašeráky. Z tohoto rozcestí vás zpět do 5,5 km vzdálené Kubovy Hutě zavede Lesnická naučná stezka. Vede převážně po asfaltce nebo upravené lesní cestě. I tady ale počítejte s dlouhým stoupáním kolem Červeného vrchu na západní stranu Basumského hřbetu, odkud je krásný výhled na Kubovu Huť a přilehlé okolí. A již mírným klesáním se dostanete na rozcestí Basumské louky a tam se napojíte na cestu, po které jste již dnes šli a která vás zavede zpět do Kubovy Hutě.

Trasa: Kubova Huť – Boubín – Boubínský prales a zpět

Okruh: ano

Převýšení: 500 m;

Náročnost: chůze po upravených lesních cestách, u pralesa občasné přelézání či podlézání padlých stromů