Z Lipna do Frymburku - celodenní pěší okruh

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

Okolo přehradyVzdálenost: 15 km; Čas: 3-5 h

Někteří tam jezdí zkoušet své jachtařské dovednosti, suplujíce tak zdejší naprostý nedostatek mořských vln. Jiní jej považují za místo, kde zdejší snobové předvádějí své majetky a ratolesti. Každopádně jde o krásný kus Jižních Čech, který stojí za několikadenní návštěvu. Pokud se nacházíte v okolí Lipenské nádrže a nemáte zrovna co dělat, či vaše pohorky touží někam alespoň na krátkou dobu vyrazit, dovolil bych si vám doporučit příjemnou procházku, v okolí vesnic Lipno nad Vltavou a Frymburg.

Vyrazíte z vesnice Lipno nad Vltavou. Pokud jste přijeli autem, pak je nejlepší vyjet až nad poslední domy, kde je velké parkoviště, odkud vyráží žlutá turistická značka. Odbočku najdete zhruba v polovině vesnice a míří na opačnou stranu, než je přehrada.

Z parkoviště začnete mírně stoupat po žluté turistické značce, než se po dvou kilometrech dostanete k místu zvanému Alpská vyhlídka. Prý odsud byl výhlet za dobré viditelnosti na hřebeny rakouských Alp, dnes bohužel stromy dorostly do takové výšky, že přes ně není vidět. Naději by možná skýtala zdejší nedostavěná rozhledna, ale nezdá se, že by ji někdo chtěl dokončit.

Dál pokračujeme lesem, až začne terén pomalu klesat a před námi se otevřou louky s chalupami - předzvěst městečka Frymburk. Sejdeme na náměstí, kde se můžeme občerstvit v některé z početných restaurací a poté se podél kostela vydáme k břehu Lipna, kde u stanice lodní dopravy začíná cyklostezka. Vede podél břehu vodní nádrže a nabízí výhledy na pláže a protější břeh. Zhruba po sedmi kilometrech nás dovede zpět do vesnice Lipno nad Vltavou.

Charakteristika:
Nenáročná procházka, první část je mírně zvlněná, zbytek vede po asfaltové cyklostezce podél břehu Lipenské nádrže.

Trasa:
Lipno nad Vltavou - Alpská vyhlídka - Frymburk - Lipno nad Vltavou

Okruh: Ano
 

Alpská vyhlídka Lipno Lipno
Okolo přehrady
Okolo přehrady Okolo přehrady
Přívoz ve Frymburku
U Frymburku  Frymburg Alpská vyhlídka