Vítkův Hrádek a Naučná stezka Svatý Tomáš - výlet na tři hodiny za krásami Šumavy

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

vitkuv_hradek_01Vzdálenost: 6,5 km; Čas: 2-3 h

Kraj Šumavský okolo Lipna nabízí nesčetně možností, jak aktivně trávit svůj čas. Tato trasa je určena spíše těm, kteří chodí pomaleji a něchtějí trhat pražádné rekordy. Za dvě až tři hodiny tak můžete absolvovat příjemný výlet v krajině pro Šumavu typické. Zároveň navštívíte i zříceninu Vítkova Hrádku s rozhlednou, odkud je vidět opravdu do dalekého kraje.

 Vítkův Hrádek
Vítkův Hrádek, dnes už jen zřícenina, která ovšem drží jedno významné prvenství. Jedná se o nejvýše položený hrad na území České Republiky. Hrad byl pojmenován podle svého zakladatele, pana Vítka z Krumlova, který hrad založil v polovině 13. století, aby sloužil jako obranný i správní prvek oblasti. Na počátku 14. století přešel hrad do majetku Rožmberků a po celá dvě století jím i zůstal, než jej musel známý Rožmberk Petr Vok prodat, z důvodu své finanční tísně, císaři Rudolfu II. Důvody finanční tísně páně Vokovy lze shlédnout ve stejnojmenných populárních filmech, kde jeho postavu dokonale ztvárnil Miloš Kopecký. 

Od osmnáctého století hrad začal chátrat, a tak si dnes bohužel můžeme prohlédnout jen hradní věž a zdi některých hradních stavení. Díky občanskému sdružení Vítkův Hrádek, které o hrad pečuje, prošel hrad rozsáhlou rekonstrukcí a může tak nabídnout například i vyhlídkovou plošinu na vrcholu věže.

 vitkuv_hradek_02 vitkuv_hradek_03
Foto: www.vitkuvhradek.cz

Naučná stezka Svatý Tomáš
Trasa naučné stezky Sv. Tomáš je okruh, procházející krajinou okolo Vítkova Hrádku. Stezka je 6,5 km dlouhá a celkem obsahuje 9 zastávek s informačními tabulemi, na kterých najdete informace o problematice lesního ekosystému a pěstování lesa. Dalšími zajímavostmi na trase naučné stezky jsou například Schwarzenberský lovecký zámeček, jedle bělokoré nebo osada Svatý Tomáš.

Charakteristika:
Příjemná a poměrně krátká procházka šumavskými lesy.
 
Trasa:
Uhliště - Svatý Tomáš - Vítkův Hrádek - Uhliště
(celá trasa vede od rozcestníku Uhliště po značené naučné stezce, není možné zabloudit)
 
Okruh: Ano
 
Jak se dostat na začátek a konec treku:
Jediným možným způsobem je vlastní automobil, kterým pojedete po silnici z Přední Výtoně (ležící na břehu Lipna) přes Předmostí směr obec Pasečná. Zhruba v polovině cesty mezi Předmostím a Pasečnou je malé parkoviště s turistickým rozcestníkem Uhliště, kde naučná stezka začíná a spolu se žlutou a červenou turistickou značkou vede do Sv. Tomáše.
 
Občerstvení:
Pouze ve Sv. Tomáši
 
Kdy vyrazit:
Kdykoliv, když zde neleží sníh, ale věřím, že pro některé nadšence i sníh může být motivací.