Šumavská Vydra - jednodenní okruh podél nejkrásnější české říčky

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

VydraVzdálenost: 13 km; Čas: 4 h

Pochybuji, že se najde někdo, kdo nepotvrdí Vydru coby nejkrásnější českou říčku. Snad jen ten, kdo tam nebyl. Tohle místo musí učarovat doopravdy každému. V létě klidná a mírná říčka, která je doslova zasypána obrovskými balvany, jež nemají jedinou ostrou hranu se na konci zimy mění na divoké říční koryto, kudy se valí voda z tajícího šumavského sněhu. Sem se sjíždějí fotografové na vzdělávací kurzy i soukromé fotografování, aby zachytili krásu tohoto místa v plné síle. Trasu začneme u Antýglu, kde se nachází placené parkoviště. Dost často bývá plné a pak je velký problém na něm sehnat místo. Přijeďte tedy ráno dřív než ostatní. Od parkoviště pokračujte po asfaltové cestě směrem na Srní, než se cesta odděluje doprava ze silnice, podél řeky. Tady začíná procházka podél Vydry, legendární řeky několika podob, jejíž koryto kdysi zaházeli obři kameny.

Podél řeky nás povede červená turistická značka naučné stezky až k Turnerově chatě, kde se můžete občerstvit. Poté budete pokračovat k Čeňkově Pile, legendárnímu to místu, kde za příhodných podmínek nastupují svoji pouť vodáci. Odsud pokračuje modrá turistická značka do vesnice Srní. Tento úsel je bohužel z větší části po silnici a je nejméně zajímavý z celé trasy. Ze Srní budeme následovat Klostermannovou naučnou stezku spolu se žlutou turistickou značkou.

Naučná stezka se poté od žluté turistické značky odpojuje a vede zpět na Antýgl. Doporučoval bych tuto trasu. Pokud se ještě na zpáteční cestě chcete pokochat tokem Vydry, můžete se dát po žluté na bývalou Hálkovu chatu a poté pokračovat po červené zpět na Antýgl.

Trasa:
Antýgl - Turnerova Chata - Čeňkova Pila - Srní - Antýgl

Okruh: Ano

Jak se dostat na začátek a konec treku:
Autem po silnici č.168 z Vimperku směrem na Kvildu a poté pokračujte na Modravu.
Pokud pojedete z druhé strany, vede cesta z Kašperských Hor přes Rejštejn a Srní. Jinými dopravními prostředky se sem budete dostávat jen ztěžka.

Kdy vyrazit:
Kdykoliv, když tu nejsou hromady sněhu.

Rozpis trasy:
Antýgl - Turnerova Chata - Čeňkova Pila ..... (po červené)
Čeňkova Pila - Srní  ....(po modré)
Srní -Antýgl (po žluté a poté po Klostermannově naučné stezce )

 

Antýgl - rozcestník Vydra Vydra Vydra
Vydra
Vydra Vydra Turnerova Chata